Odpowiedź:

Jeżeli omawiana operacja została zrealizowana poprzez umorzenie akcji w SKA (tzn. obniżenie kapitału akcyjnego) w zamian za zwrot przedmiotu aportu, a akcje w SKA zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci konkretnego składnika majątkowego, to wartość tego wkładu nie stanowi przychodu akcjonariusza z tytułu wycofania tego składnika z majątku SKA.
Jeżeli zatem wartość umorzonych akcji odpowiada wartości przedmiotu wkładu, to umorzenie akcji oraz wycofanie składnika majątkowego z SKA będzie neutralne podatkowo.

Uzasadnienie:

Zgodnie z dodatkowymi wyjaśnieniami, omawiana operacja została zrealizowana poprzez umorzenie akcji w SKA (tzn. obniżenie kapitału akcyjnego) w zamian za zwrot przedmiotu aportu. W obecnym stanie prawnym  powyższa operacja jest uregulowana przepisem art. 12 ust. 4 pkt 3d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1888) – dalej: u.p.d.o.p., w świetle którego nie jest przychodem podatkowym przychód z wystąpienia ze spółki komandytowo-akcyjnej oraz ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w takiej spółce, w części stanowiącej koszt uzyskania przychodu obliczony odpowiednio zgodnie z art. 15 ust. 1l albo art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 1l u.p.d.o.p. w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny, do ustalenia powyższego kosztu stosuje się odpowiednio przepisy art. 15 ust. 1k u.p.d.o.p.

Zgodnie z art. 15 ust. 1k. u.p.d.o.p. w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) w spółce, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

  • 1) określonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a u.p.d.o.p.- jeżeli te udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w tym również za wkład w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej;
    • 1a) wartości początkowej składnika majątkowego, o którym mowa w art. 2 pkt 3 ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, będącego przedmiotem wkładu własnego, o którym mowa w art. 2 pkt 5 tej ustawy, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., a w przypadku wniesienia gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów wartości równej wydatkom poniesionym na ich nabycie;
  • 2) przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 u.p.d.o.p., określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji) w spółce, nie wyższej jednak niż wartość tych udziałów (akcji) z dnia ich objęcia określona zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a u.p.d.o.p.


Natomiast na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7a u.p.d.o.p. przychodem wspólnika SKA z tytułu przystąpienia do SKA jest zasadniczo wartość wkładu niepieniężnego wniesionego w postaci rzeczy lub praw, niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (ZCP), w zamian za który wspólnikowi nie są wydawane udziały (akcje). Przedmiotowa wartość powinna odpowiadać wartości rynkowej przedmiotu wkładu.

Skoro zatem akcje w spółce komandytowo-akcyjnej zostały nabyte w zamian za wkład niepieniężny w postaci wartości niematerialno-prawnej (czyli innej niż przedsiębiorstwo lub ZCP), to zgodnie z art. 15 ust. 1k pkt 1 u.p.d.o.p. w związku z art. 12 ust. 1 pkt 7a u.p.d.o.p. wartość tego wkładu nie stanowi przychodu akcjonariusza z tytułu jego wycofania z majątku SKA.

Dominik Klemens