Pytanie

Wzięto w leasing operacyjny 2 samochody, odliczano 60 proc. VAT aż do wyczerpania kwoty 6000 zł. Potem nie odliczano VAT.
Co z fakturami leasingowymi po 1 kwietnia?
Można od nowa odliczać 50 proc. VAT bez żadnych limitów; nieodliczone 50 proc. VAT zwiększają koszty uzyskania przychodów, tak jak dotychczas w przypadku VAT nie podlegającemu odliczeniu?

Odpowiedź

Od 1 kwietnia 2014 r. podatnik może odliczać 50 proc. kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika z tytułu wydatków dotyczących używania pojazdów samochodowych na podstawie umowy leasingu - bez żadnych limitów.
W tej części, w której podatnikowi nie przysługuje odliczenie kwoty podatku naliczonego, podatek naliczony jest kosztem uzyskania przychodów.

Uzasadnienie

Stosownie do przepisów art. 86a ust. 1 pkt 1, ust. 2 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 u.p.t.u., stanowi 50 proc. kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza się m.in. wydatki dotyczące używania tych pojazdów na podstawie umowy leasingu.

  Zobacz książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>

Dla skorzystania z prawa do odliczenia 50 proc. kwoty podatku naliczonego wynikającej z faktury nie ma znaczenia wcześniejsze odliczenie 60 proc. kwoty podatku naliczonego do limitu 6000 zł.
Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) tiret drugi ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), nieuważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Zobacz też: Zmieniły się zasady odliczania VAT od paliwa do samochodów firmowych >>

Zmiany w zasadach odliczania VAT od samochodów firmowych >>

Nowe zasady odliczania VAT nie uwzględniają sytuacji handlowców >>

Chcesz odliczyć pełny VAT od samochodu musisz prowadzić ewidencję >>

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego