Ministerstwo Finansów wyjaśniając nowe zasady odliczania VAT od wydatków związanych z samochodami firmowymi wskazało przykładowe okoliczności, które mogą potwierdzać wykorzystywanie danego pojazdu wyłącznie do działalności gospodarczej. Jedną z nich jest obowiązek zostawiania po godzinach pracy na parkingach przedsiębiorstwa pojazdów używanych przez pracowników, bez możliwości ich pobrania poza tymi godzinami, w tym w weekendy, na cele inne niż wyłącznie działalność przedsiębiorstwa.

Zobacz: VAT: jak potwierdzić wykorzystywanie auta wyłącznie w działalności gospodarczej >>

Zdaniem Mariusza Korzeba, eksperta pracodawców RP, można się z tym przykładem zgodzić, ponieważ co do zasady, dojazd z miejsca zamieszkania pracownika do miejsca zatrudnienia nie wlicza się do czasu pracy, a parkowanie pojazdu służbowego w miejscu zamieszkania mogłoby być dla organu podatkowego kolejną przesłanką do uznania, iż taki pojazd jest wykorzystywany także do celów prywatnych.

Zobacz: Korekta VAT przy sprzedaży lub zmianie przeznaczenia samochodu firmowego >>

Jednak sytuacja wygląda odmiennie w przypadku pracowników handlowych, których czas pracy, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2008 r., rozpoczyna się od wyjazdu z mieszkania w sytuacji, gdy pracodawca nie zorganizował miejsca, które mogło by być traktowane jako zamiejscowa siedziba pracodawcy, a praca polegała w całości na wykonywaniu zadań w placówkach handlowych, do których pracownik dojeżdża samochodem z zajmowanego przez siebie mieszkania. Czas ten obejmuje także powrót do mieszkania po wykonaniu zasadniczego zadania pracowniczego.

Jak zauważa ekspert, wydaje się więc, że w przypadku gdy samochód będzie znajdował się na parkingu pracownika zatrudnionego na stanowisku handlowca, organ podatkowy nie powinien kwestionować jego przeznaczenia. Przejazd handlowca na trasie od miejsca zamieszkania, przy którym znajduje się parking, do miejsca wykonania zadania i z powrotem będzie zakwalifikowany jako wykorzystywanie pojazdu wyłącznie do działalności gospodarczej.

Zobacz także:

Zmiany w zasadach odliczania VAT od samochodów firmowych >>

Odliczenie VAT wymaga dodatkowych badań technicznych pojazdów >>

Zmieniły się zasady odliczania VAT od paliwa do samochodów firmowych >>

Chcesz odliczyć pełny VAT od samochodu musisz prowadzić ewidencję >>