Pytanie

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą na PKPiR.

Czy numerując poszczególne miesiące, na dokumencie zaksięgowanym może być tylko liczba wg zestawienia, czy musi być również napis PKPiR i numer?

Odpowiedź

Na dokumentach źródłowych (fakturach) można ująć jedynie numery odpowiadające pozycjom z zestawienia, natomiast na zestawieniach należy wpisać pozycję, pod jaką zestawienie zostało ujęte w PKPiR.

Uzasadnienie

Rozumiem, że przedstawiony w pytaniu problem dotyczy podatnika, który wpisów w PKPiR dokonuje na podstawie miesięcznego zestawienia, sporządzanego na podstawie ewidencji VAT - § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - dalej r.p.k.p.r. Kolejnym numerem zapisu do księgi (kolumna 1 PKPiR) oznacza się dowód stanowiący podstawę dokonania wpisu (pkt 2 objaśnień do Podatkowej księgi przychodów i rozchodów – załącznika nr 1 do r.p.k.p.r.).

Poszczególnych dokumentów źródłowych (faktur) nie ma potrzeby oznaczać numerem wynikającym z pozycji zapisu w PKPiR, pod tą pozycją będzie bowiem ujęte jedynie zestawienie wynikające z ewidencji VAT. W zestawieniu z kolei nie ujmuje się poszczególnych dowodów księgowych, są one bowiem wyliczone w ewidencji VAT. W efekcie pozycja PKPiR powinna być oznaczona jedynie na zestawieniu, które jest podstawą wpisu do księgi.

Analogiczne zasady obowiązywały będą wówczas, gdy wpisów do księgi podatnik dokonuje na podstawie dziennego zestawienia dowodów (faktur) sporządzonego do zaksięgowania ich zbiorczym zapisem (§ 13 pkt 1 r.p.k.p.r.).

Natomiast ujmując w PKPiR poszczególne dowody księgowe (np. faktury) należy również w 2017 r. oznaczyć je numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie (§ 12 ust. 3 tiret 1 r.p.k.p.r.).

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów