Na konferencji, w roli prelegentów wystąpili eksperci Pracodawców RP. Mariusz Korzeb, ekspert ds. podatkowych odniósł się do kwestii poziomu wymagań, jakie stawiane są przedsiębiorcom chcącym dokonać pełnego odliczenia VAT-u. Jego zdaniem, pomimo tych trudności firmy powinny podejmować starania o to, by uzyskać pełne odliczenie podatku od samochodów używanych do celów służbowych. Korzyści, jakie mogą odnieść z tego tytułu, są bowiem niebagatelne (pełne odliczenie VAT zamiast odliczenia w wysokości 50 proc.). Dotyczy to zwłaszcza dużych przedsiębiorstw, dysponujących liczną flotą aut.

Zobacz: Zmiany w zasadach odliczania VAT od samochodów firmowych >>

Nowe zasady odliczania VAT od aut firmowych zniechęcą przedsiębiorców >>

Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółek to temat, który podczas konferencji poruszyli Agata Czerniak i Jakub Trębicki. Doradcy podatkowi reprezentujący Pracodawców RP przedstawili m.in. przesłanki, na podstawie których członkowie zarządu mogą ponieść odpowiedzialność finansową za zobowiązania spółek, oraz okoliczności, w jakich odpowiedzialność ta ulega przedawnieniu. Przypomnieli również, że odpowiedzialność finansowa zarządu ponoszona jest solidarnie przez wszystkich jego członków, niezależnie od funkcji, jaką pełnią w przedsiębiorstwie. Jakub Trębicki wyjaśnił także, że ogłoszenie upadłości spółki w sytuacji, w której jej zobowiązania z tytułu nieprawidłowo uiszczonego podatku (np. zła stawka VAT) przekraczają możliwości finansowe firmy, nie jest skutecznym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności przez członków zarządu.

Zobacz: Formalna rezygnacja nie zwalnia z odpowiedzialności >>

Kolejnym tematem poruszonym podczas konferencji była klauzula przeciw obejściu prawa podatkowego, której powrotu do ordynacji podatkowej chce rząd. Pomysł budzący kontrowersje zarówno wśród przedsiębiorców, jak i ekspertów zakłada wprowadzenie w życie przepisów, na podstawie których urzędnicy będą mogli rozstrzygać, czy kroki podjęte przez daną firmę były uzasadnione z punktu widzenia jej interesu ekonomicznego, czy też służyły jedynie uniknięciu opodatkowania. Najważniejsze zapisy tego projektu wraz z oceną ewentualnych skutków ich wejścia w życie przedstawił Przemysław Szabat, doradca podatkowy z Komitetu Podatkowego Pracodawców RP.

Zobacz: Kiedy fiskus skorzysta z klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania >>

Rząd przyjął projekt zmian w Ordynacji podatkowej >>

Tekst pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego