Czy zmiana adresu siedziby firmy powodująca, iż w ramach tego samego miasta zmienia się właściwość urzędu skarbowego, powoduje oprócz ogólnego obowiązku aktualizacji danych firmy (NIP2, VAT-R) obowiązek ponownego składania pełnomocnictwa do reprezentacji spółki przed organami podatkowymi (wraz z nową opłatą skarbową), oraz pełnomocnictwa do elektronicznego podpisywania deklaracji?
Czy ww. zmiana powoduje, iż przed nowym urzędem skarbowym pełnomocnik nie ma prawa do podpisywania się pod dokumentami w imieniu firmy?
Czy urzędy skarbowe nie mają obowiązku przekazywania sobie między sobą ww. dokumentacji?
Czy w sytuacji, gdy to w urzędzie skarbowym zmienia się zakres terytorialny/merytoryczny i firma z początkie nowego roku "przechodzi" do nowego urzędu skarbowego, u podatnika powstaje taki sam obowiązek aktualizacji, czy też "mniejszy", a może żaden?

W przypadku zmiany organu podatkowego, moim zdaniem podatnik musi ponownie złożyć pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji.
Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 80a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja, w tym deklaracja składana za pomocą środków komunikacji elektronicznej, może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składa się organowi podatkowemu WŁAŚCIWEMU W SPRAWACH PODATKU, KTÓREGO DANA DEKLARACJA DOTYCZY. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa podatnik, płatnik lub inkasent składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach ewidencji podatników i płatników.
Biorąc pod uwagę to, że pełnomocnictwo ma być złożone właściwemu organowi podatkowemu, moim zdaniem należy przyjąć, iż w sytuacji opisanej w treści pytania zasadnym jest ponowne złożenie pełnomocnictwa, gdyż w przeciwnym razie może pojawić się zarzut, iż deklaracja podpisana przez pełnomocnika jest wadliwa. Zasadę taką – uważam – dla bezpieczeństwa podatkowego należy stosować w przypadku "przejścia" przez podatnika do nowego urzędu skarbowego z uwagi na zmianę po stronie samego organu (chociaż w tym przypadku łatwiej byłoby "walczyć" o to aby organy podatkowe przekazały sobie stosowne dokumentacje, w tym pełnomocnictwa).