Pytanie

Spółka, czynny podatnik VAT, wykorzystuje do działalności gospodarczej samochody, które zakupiła w poprzednich latach. Nie zamierza zgłaszać ww. samochodów do US jako wyłącznie wykorzystywane do działalności gospodarczej, ponieważ nie chce prowadzić ewidencji przebiegu. Do części posiadanych samochodów mamy dokument homologacji i w dowodach rejestracyjnych są zapisy, że jest homologacja N1, liczba siedzeń z kierowcą powyżej 3, jest to samochód ciężarowy i ma ładowność powyżej 500 kg. Część samochodów posiada zapisy w dowodzie, że jest homologacja N1, jest to samochód ciężarowy o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg, liczba siedzeń powyżej 3, jednak nie posiadamy dokumentu homologacji. Część samochodów ma zapisy w dowodach rejestracyjnych, że to samochód ciężarowy, liczba siedzeń powyżej 3, o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg. Nie ma w dowodzie rejestracyjnym wpisanej homologacji N1 i nie posiadamy dokumentu homologacji.
Czy od ww. pojazdów można odliczyć 100 proc. VAT od paliwa od 1 stycznia 2014 r. do 31 marca 2014 r. oraz 50  VAT od 1 kwietnia 2014 r.?
Czy odliczenie VAT uzależnione jest od posiadania dokumentu homologacji?
Co z samochodami, które mają w dowodach rejestracyjnych wpisane: samochód osobowy, liczba siedzeń powyżej 3, o ładowności powyżej 500 kg?

Odpowiedź

Jeżeli z dowodów rejestracyjnych pojazdów wynika, że nie są to samochody osobowe i spełnione są wymogi ilości miejsc do ładowności, to w pierwszym kwartale podatnik mógł odliczać 100 proc. VAT od paliwa, a od 1 kwietnia 2014 r. rozlicza 50 proc. podatku z ceny paliwa.

Uzasadnienie

W pierwszym kwartale 2014 r., podatnicy nie stosowali żadnych ograniczeń podatku naliczonego przy nabyciu paliwa m.in. do samochodów wymienionych art. 86a ust. 2 pkt 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. Do tej kategorii zaliczane były m.in. samochody inne niż osobowe, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi 3 lub więcej a ich ładowność jest równa lub wyższa niż 500 kg. Dopuszczalna ładowność pojazdu oraz liczba miejsc (siedzeń) określona była na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Zaznaczyć należy, że prawodawca nie odsyłał do wyciągu ze świadectwa homologacji a wskazał szerzej, na dokumenty wydane zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Do tej kategorii zaliczane są zarówno dowód rejestracyjny jak i karta pojazdu. To oznacza, że jeżeli podatnik wykorzystywał w pierwszym kwartale 2014 r. pojazdy inne niż samochody osobowe spełniające wymogi definiowane relacją ładowności do ilości miejsc, to mógł rozliczać (na zasadzie ogólnej) cały VAT z ceny paliwa zarówno wówczas gdy dane były określne na podstawie homologacji jak i samego tylko dowodu rejestracyjnego.

Zobacz: Wracają odliczenia VAT na auta z kratką, ale trudniej z nich skorzystać >>

W bieżącym stanie prawnym należy odwołać się do przepisu przejściowego art. 12 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 312). Według takiego, w okresie do końca czerwca 2015 r. obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu:
1) samochodów osobowych;
2) innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
a) 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
b) 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
c) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
innych niż te, które są wykorzystywane przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.

  Zobacz książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>


Jednocześnie prawodawca zastrzegł, że dopuszczalna ładowność pojazdu oraz liczba miejsc (siedzeń) określane są na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Pojazdy, które w dokumentach, o których mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.
Zaznaczyć należy, że prawodawca wskazał nie na wyciąg ze świadectwa homologacji a szerzej, na dokumenty wydane zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Do tej kategorii zaliczane są zarówno dowód rejestracyjny jak i karta pojazdu. W związku z powyższym, uważam, że dla wykazania iż podatnik może rozliczać 50 proc. kwoty VAT od paliwa można posłużyć się dowodem rejestracyjnym lub/i kartą pojazdu.

Zobacz też: Czy po 1 kwietnia 2014 r. należy zrobić nowe badanie techniczne pojazdu posiadającego VAT-3 lub VAT-1? >>

Odliczenie VAT wymaga dodatkowych badań technicznych pojazdów >>

Zmieniły się zasady odliczania VAT od paliwa do samochodów firmowych >>

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego