Odpowiedź:

Nowi wspólnicy spółki komandytowej powstałej z przekształcenia spółki kapitałowej będą mogli korzystać ze zwolnienia od opodatkowania dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej w SSE na podstawie zezwolenia.

Uzasadnienie:

Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) są częścią wyodrębnioną administracyjnie w kraju, w której to przedsiębiorcy, po uzyskaniu zezwolenia na działalność w takiej strefie, prowadzić ją mogą na preferencyjnych warunkach: korzystając ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych lub prawnych, zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274 z późn. zm.).  Owo zwolnienie stanowi pomoc publiczną, która stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f. nie może przekroczyć ustawowych progów, uregulowanych odrębnymi przepisami.

Powyższe zwolnienie przysługuje przedsiębiorcy tylko i wyłącznie w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie tejże strefy. W razie cofnięcia zezwolenia, podatnik traci prawo do zwolnienia i jest obowiązany do zapłaty podatku za cały okres korzystania ze zwolnienia podatkowego, w sposób przewidziany w ustawie- art. 21 ust. 5a-5c u.p.d.o.f.

Spółka komandytowa jest spółką osobową, która mimo, że nie posiada osobowości prawnej (w przeciwieństwie do swojej poprzedniczki z pytania, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), posiada zdolność prawną, sądową i procesową, może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.  Art. 553 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030) stanowi, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej (sukcesja generalna). Spółka przekształcona  (tu: spółka komandytowa) pozostaje podmiotem w szczególności: zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba, że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

W takiej sytuacji należy zbadać, czy w decyzji administracyjnej (zezwoleniu) nie ma zastrzeżenia co do braku możliwości zmiany formy organizacyjno-prawnej prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę w strefie ekonomicznej, które skutkowałoby utartą preferencji podatkowej w zakresie opodatkowania dochodów.

Stosownie do art. 93a §2 pkt 1 lit. b w związku z art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.), osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Oznacza to, że za sukcesją cywilnoprawną podąża i podatkowa. Nie obejmuje ona jedynie tych praw i obowiązków, które miała spółka kapitałowa, a które nie funkcjonują w spółkach osobowych, ze względu na ich specyfikę.

Reasumując należy stwierdzić, że skoro zezwolenie na prowadzenie działalności w SSE ekonomicznej otrzymał inwestor (przedsiębiorca), to bez względu na to, w jakim typie spółki prawa handlowego będzie funkcjonował w obrocie gospodarczym, będzie mógł korzystać ze zwolnienia z opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działalności w SSE. Po przekształceniu sukcesorami zezwolenia staną się  wspólnicy spółki komandytowej, oczywiście  przy uwzględnieniu właściwych postanowień umowy spółki. Zmiany w zakresie składu wspólników (nowy wspólnik wstępuje w prawa i obowiązki istniejącej spółki komandytowej), jeżeli nic innego nie wynika z uzgodnień między wspólnikami, pozostaną bez wpływu na możliwość skorzystania przez spółkę z przyznanych wcześniej preferencji.

Jolanta Kica, autorka współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego

Odpowiedzi udzielono 7.06.2015 r.