OSCBR sprawdziła stan gotowości biur rachunkowych do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Z przedstawionych we wtorek badań wynika, że biura rachunkowe potrzebują wsparcia zarówno dla siebie, jak i dla klientów. 

- Większość biur nie zdecydowała się jeszcze na to, by wdrażać KSeF. Przygotowanie jest jeszcze na bardzo niskim poziomie, jeśli chodzi o praktykę, natomiast pojawiło się bardzo duże zainteresowanie i potrzeba informacji - powiedziała Anita Gołębiewska, dyrektor zarządzająca Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych.

Jak wynika z ankiety, zdecydowana większość respondentów (59 proc.) stwierdziła, że ich klienci nie posiadają narzędzi do fakturowania zgodnych z KSeF. Tylko 12 proc. ankietowanych potwierdziło, że są na to gotowi. 28 proc. nie ma pewności w tej sprawie.

Przeważająca większość respondentów (85 proc.) uważa, że ich klienci oczekują pomocy w wystawianiu i ściąganiu faktur z KSeF. Zaledwie 1 proc. nie ma takich oczekiwań. 14 proc. respondentów nie będzie się angażować w ten proces po stronie klientów.

Czytaj w LEX: 

Krajowy System e-Faktur (KSeF) – kontekst prawny, wyzwania techniczne i konsekwencje praktyczne dla przedsiębiorców >

Krajowy System e-Faktur (KSeF) w praktyce – studia przypadku >

Jak poinformowała Anita Gołębiewska, OSCBR wraz z Ministerstwem Finansów oferuje biurom rachunkowych bezpłatny program "Bądź gotowy na KSeF", który został zaplanowany do końca 2024 r. i jest skierowany do biur będących członkami sieci OSCBR oraz firm będących klientami tych biur.

- Klienci będą potrzebowali wsparcia we wdrożeniu KSeF. Dlatego najpierw przygotowujemy księgowych, pracowników biur rachunkowych, dostarczamy im technologię z kompletem szkoleń - mówi dyrektor zarządzająca OSCBR. 

Jak podkreślił podczas konferencji Krzysztof Rogowski, kierownik projektu Krajowego Systemu e-Faktur w Ministerstwie Finansów, uchwalenie ustawy to pierwszy z etapów legislacyjnych KSeF. 

- W IV kwartale 2023 r. udostępnimy wszystkie akty wykonawcze i zapewnimy komplet dokumentacji technicznej KSeF - powiedział Rogowski. Chodzi o takie akty wykonawcze, jak rozporządzenie w sprawie korzystania z KSeF, w sprawie wyłączeń z KSeF, nowelizacja rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur i  nowelizacja rozporządzenia w sprawie JPK_VAT

- Z początkiem 2024 r. chcemy udostępnić aplikację mobilną do szybkiego odbioru i wysyłania faktur - dodał.

Czytaj też w LEX: Jak zdobywać klientów z polecenia do biura rachunkowego? >

OSCBR zrzesza ponad 3,5 tys. biur. W badaniu wzięło udział 277 biur. 

Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lipca 2024 roku. Dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy są zwolnieni z VAT, korzystanie z KSeF-u stanie się obowiązkowe od 1 stycznia 2025 roku.

Czytaj w LEX: Należyta staranność w biurze rachunkowym >