Do wniosku niezbędne jest dołączenie dokumentacji potwierdzającej wystąpienie przyczyn(-y) uniemożliwiających(-ej) odbycie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego (dalej: ODZ) w wymaganym terminie. Krajowa Rada Biegłych Rewidentów (dalej: KRBR) ma obowiązek rozpatrzenia ww. wniosku w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania i niezwłocznie pisemnie zawiadomić biegłego rewidenta o jego rozstrzygnięciu.

KRBR jednocześnie przypomina, że zgodnie z § 2 uchwały Nr 2751/51a/2015 KRBR z 28 stycznia 2015 r. w sprawie okresu rozliczeniowego i minimalnej liczby godzin obligatoryjnego doskonalenia zawodowego dla biegłych rewidentów, minimalna liczba godzin ODZ wynosi 24 godziny lekcyjne w każdym roku kalendarzowym okresu rozliczeniowego, z zastrzeżeniem, że maksymalnie z tej liczby 8 godzin lekcyjnych biegły rewident może odbyć w ramach samokształcenia, o którym mowa w art. 4 ust. 2b ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym, w formach określonych w § 3 rozporządzenia ministra finansów z 21 listopada 2014 r. w sprawie obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów (Dz. U. poz. 1730).

Zobacz: Biegły rewident musi odbyć 120 godzin obligatoryjnego doskonalenia zawodowego >>

Tym samym, nie ma potrzeby kierowania przez biegłego rewidenta do KRBR wniosku o wyrażenie zgody na odbycie ODZ w terminie późniejszym, jeżeli w danym roku okresu rozliczeniowego biegły rewident wypełnił ww. minimum godzinowe. Wyjątek stanowi sytuacja, w której dany rok jest rokiem kończącym okres rozliczeniowy (czyli jest to rok: 2017, 2020, 2023 itd.) i pomimo wypełnienia w każdym roku okresu rozliczeniowego minimum godzinowych (tj. po 24 godziny lekcyjne rocznie), biegły rewident nie wypełnił minimum dla okresu rozliczeniowego (tj. łącznie 120 godzin lekcyjnych).

KRBR informuje, iż niespełnienie wymagań formalnych, tj. niedołączenie do wniosku kompletu dokumentów potwierdzających wystąpienie choroby, wypadku losowego lub innej ważnej przyczyny uniemożliwiającej odbycie ODZ w wymaganym terminie będzie skutkować pozostawieniem wniosku bez rozpoznania.

W związku z obowiązkiem zawartym w art. 21 ust. 4 ustawy, wnioski należy kierować do KRBR najpóźniej do 31 stycznia roku następującego po roku, którego wniosek dotyczy (w rozumieniu daty wpływu do Biura KIBR).

Zobacz też: Znamy zakres doskonalenia zawodowego dla biegłych rewidentów >>

Informacja pochodzi z programu Vademecum Biegłego Rewidenta