Krytycznie oceniono takie działania rządu, jak:

1. Luki w Projekcie e-Podatki (wyłączenie organów kontroli skarbowej z projektu stwarza tzw. białe pola nieobserwowane przez służby skarbowe, co bez wątpienia zostanie wykorzystane przez świat przestępczy w wyłudzaniu VAT).

Zobacz:System e-Podatki startuje już od przyszłego roku >>>

2. Zła ustawa o solidarnej odpowiedzialności w podatku VAT. Wobec wielkiej elastyczności świata przestępczego w zakresie przedmiotu obrotu towarowego ustawowo określony wykaz „towarów wrażliwych” jest częściowo wykazem martwym (np. ustał obrót granulatem złota) i został zastąpiony innymi towarami (ołów, aluminium, elektronika).

Zobacz: BCC: solidarna odpowiedzialność w VAT zagrożeniem dla przedsiębiorców >>>

Przepisy o solidarnej odpowiedzialności w VAT zaskarżone do TK >>>

3. Kontynuacja prac nad zmianami Ordynacji podatkowej krytycznie ocenionymi w konsultacjach społecznych.

Zobacz: Podatników czekają duże zmiany przepisów podatkowych >>>

4. Wzrost fiskalizmu poprzez sięganie do kieszeni podatników nie ukrywających swych obrotów (przychodów), przy równoczesnym braku stanowczych działań legislacyjnych i organizacyjnych w zwalczaniu szarej i czarnej strefy. Wzrost fiskalizmu dotyczy przede wszystkim podatku VAT przez utrzymanie podwyższonych stawek VAT na kolejne 3 lata, podwyżka akcyzy na wyroby spirytusowe, co było zabiegiem mającym na celu zwiększenie wpływów z akcyzy w 2013 r., a co spowoduje zapaść we wpływach akcyzy po styczniu 2014 r.

Zobacz: Wyższe stawki VAT w dalszym ciągu obowiązują >>>

Od nowego roku wyższa akcyza na alkohol i papierosy >>>

Ponadto opodatkowanie dochodu spółek komandytowo-akcyjnych zamiast dochodu ich wspólników (podwójne ekonomiczne opodatkowanie akcjonariuszy spowoduje eliminację tych spółek z obrotu gospodarczego po 2015 r.; fatalna jakość legislacji spowoduje jednak, że spółki komandytowo-akcyjne zasadniczo do końca listopada, a na pewno do końca 2014 r. podatku CIT płacić nie będą).

Zobacz: W 2014 r. fiskus opodatkuje spółki komandytowo-akcyjne >>>

Od 1 stycznia zmienią się przepisy dotyczące SKA >>>