Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Łodzi przeniósł na Adama Z. odpowiedzialność za zobowiązania płatnika składek  z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wraz z odsetkami za zwłokę w łącznej kwocie 2 mln 659 tys. zł.

Chodziło o składki nie tylko na ubezpieczenia społeczne, ale również zaległości z 2021 r. na FGS Pracowniczych z odsetkami. ZUS napisał, że w jego ocenie zaistniały przesłanki uzasadniające przeniesienie odpowiedzialności na Adama Z. jako byłego Prezesa Zarządu oraz likwidatora za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością , gdyż egzekucja wobec spółki okazała się bezskuteczna.

 

 

Wykreślenie spółki z KRS

Nadto w pełnym odpisie z rejestru przedsiębiorców brak jest informacji o ogłoszeniu upadłości podmiotu, czy oddaleniu złożonego wniosku o ogłoszenie upadłości na podstawie art. 13 ustawy - Prawo upadłościowe, a także nie wskazano mienia, z którego możliwe byłoby zaspokojenie zobowiązań w znacznej części.

PROCEDURA Rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości >>>

Czytaj też: Egzekucja z majątków wspólników i członków organów w poszczególnych typach spółek - w tym prostej spółce akcyjnej >>>

Od tej decyzji były prezes złożył odwołanie do Sądu Okręgowego w Łodzi wnosząc o uchylenie zaskarżonej decyzji. Według niego organ rentowy miał wiedzę o braku zadłużenia na dzień wykreślenia spółki z KRS. W okolicznościach sprawy zobowiązanie składkowe powstało po wykreśleniu spółki z KRS i jest wynikiem dokonanej przez ZUS korekty na koncie płatnika. Natomiast zobowiązania składkowego w okresie funkcjonowania spółki i w okresie jej likwidacji w ogóle nie było.

Zwolnienie pracowników, zakończenie aktywności

Sąd Okręgowy w Łodzi ustalił, że w sierpniu 2018 r. spółka z o.o. Agencja Pracy przestała funkcjonować. Spółka przestała opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, na Fundusz Pracy Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych około sierpnia 2018 r. wraz z ustaniem ostatnich zatrudnień pracowników.

Spółka w sierpniu 2018 r. nie miała wierzytelności, nie miała też długów. Spółka nie utraciła płynności i dlatego Adam Z. nie zgłosił wniosku o upadłość. Podjęto uchwałę o likwidacji i rozwiązaniu Agencji Pracy .  Nadzwyczajne Zgromadzenie Spółki Agencja Pracy zdecydowało we wrześniu 2020 r. o ukończeniu likwidacji Spółki.

Spółka Agencja Pracy na dzień 18 czerwca 2021 r. nie posiadała nieruchomości i nie posiada nadal. Spółka nie posiada obecnie żadnego mienia. Wszystko zostało rozdysponowane zgodnie z procedurą likwidacyjną. Spółka nie mogła posiadać ruchomości, aby mogła być przeprowadzona jej likwidacja. Wszystkie wierzytelności były płacone na bieżąco. Wszystkie zobowiązania były regulowane w ciągu kilku dni.

Na dzień likwidacji nie był nikt zatrudniony, ani na umowę zlecenie, ani na umowę o pracę. Sąd I instancji uwzględnił więc odwołanie Adama Z.

Sąd Okręgowy podzielił stanowisko SN w jednej z uchwał, że objęcie odpowiedzialnością członków zarządu dotyczy zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu. A w świetle art. 107 par. 1 i 2 pkt. 2 i 4 ordynacji podatkowej odpowiedzialność członków zarządu obejmuje zaległości z tytułu składek wynikające z prowadzenia działalności i odsetki za zwłokę oraz koszty egzekucyjne.

Sprawdź też: Odpowiedzialność podatkowa za zobowiązania innych osób prawnych >>>

Sprawdź też: Odpowiedzialność podatkowa wspólników spółek osobowych >>>

Do orzeczenia o odpowiedzialności członka zarządu spółki za zobowiązania składkowe organ rentowy jest obowiązany wykazać jedynie okoliczność pełnienia obowiązków członka zarządu w czasie powstania zobowiązania składkowego, które przerodziło się w zaległość składkową spółki oraz bezskuteczność egzekucji przeciwko spółce. Dlatego, że ciężar wykazania którejkolwiek okoliczności uwalniającej odpowiedzialność, spoczywa na członku zarządu. (wyrok NSA z 6 marca 2003 roku). - Jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wykazał, wszystkich z niezbędnych przesłanek w zakresie odpowiedzialności członka zarządu Spółki za zobowiązania składkowe - podkreślił sąd.

W tym miejscu w ocenie sądu, do podstawowych przesłanek odpowiedzialności członków zarządu zalicza się bowiem istnienie zobowiązania spółki z o.o. (potwierdzone tytułem egzekucyjnym) oraz bezskuteczność egzekucji z jej majątku.

Nie było tytułu egzekucyjnego

W orzecznictwie Sądu Najwyższego prezentowany jest pogląd, zgodnie z którym dochodzenie, od członków zarządu roszczeń odszkodowawczych w oparciu o art. 299 k.s.h. , wymaga uprzedniego uzyskania przez wierzyciela, tytułu egzekucyjnego przeciwko spółce z o.o.

 

 

W ocenie sądu, te wszystkie okoliczności dotyczące należności składkowych z tytułu umów zlecenia, mogły zostać prawidłowo ustalone i wyjaśnione przez organ rentowy jeszcze przed likwidacją spółki i jej wykreśleniem z KRS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako organ administracji publicznej posiadał instrumenty prawne, które obligowały go do weryfikacji z urzędu dokumentów związanych z ubezpieczeniami społecznymi określonymi w ustawie systemowej. W tym deklaracji rozliczeniowych i dokumentów korygujących te dokumenty. Nie wystawił tytułu egzekucyjnego ani  nie wszczął egzekucji przeciwko spółce.

W tej sytuacji, więc, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie mógł przypisać członkowi zarządu, odpowiedzialności za zobowiązania składkowe spółki, gdyż w myśl art. 116 par. 1 Ordynacji podatkowej, nie wykazał całkowitej lub częściowej bezskuteczność egzekucji wobec spółki.

Sprawdź też: Odpowiedzialność podatkowa za zobowiązania osób prawnych >>>

Mając na uwadze powyższe Sąd Okręgowy w Łodzi na podstawie art. 477 14 par. 2 kpc, zmienił zaskarżoną decyzję z 18 czerwca 2021 r. i uznał odwołanie wnioskodawcy za zasadne.

Sygn. akt VIII U 1946/21, Wyrok z SO w Łodzi 18 maja 2022 r.