Lekarze mają juz niewiele czasu na uzyskanie pomocy specjalisty ZUS w założeniu konta, ściągnięciu bezpłatnego podpisu oraz instrukcji jak wypisać zwolnienie w sieci. Pracodawcy, którzy chcą mieć dostęp do informacji o zwolnieniach wystawionych ich pracownikom również muszą załatwić wszystkie formalności do końca tego tygodnia. ZUS spodziewa się pytań i otwiera specjalną infolinię, a w sobotę wszystkie swoje placówki.

30 listopada ZUS pracuje dłużej

W piątek lekarze będą mogli skorzystać z pomocy pracowników wszystkich sal obsługi klienta ZUS w kraju do godz. 18.

Czytaj też: ZUS szkoli lekarzy z wystawiania e-zwolnień >

Biała sobota: 1 grudnia, godz. 9.00-13.00

Z kolei w sobotę w godz. 9-13 oddziały ZUS organizują tzw. "Białą sobotę". Lekarze będą mogli skorzystać z konsultacji w zakresie wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Wszyscy ci lekarze, którzy nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, będą mogli tego dnia zarejestrować profil, uzyskać certyfikat ZUS do podpisywania e-ZLA oraz przeszkolić się z wystawiania e-zwolnień.

Wszyscy ci lekarzy, którzy nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, będą mogli tego dnia zarejestrować profil, uzyskać certyfikat ZUS do podpisywania e-ZLA oraz przeszkolić się z wystawiania e-zwolnień.

Czytaj też: Lekarze alarmują: Nie jesteśmy przygotowani do wystawiania e-zwolnień >

W weekend Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS tylko o e-ZLA

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS mówi, że medycy, którzy są zainteresowani tematyką e-zwolnień, ale nie dotrą w sobotę do oddziałów ZUS, będą mogli przez cały weekend skorzystać z pomocy konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej. Infolinia ZUS w sobotę i niedzielę będzie czynna od 8 do 21. Rzecznik ZUS zaznacza, że w tych dniach będzie obsługiwać tylko i wyłącznie sprawy związane z e-zwolnieniami. Można dowiedzieć się jak zwolnienie wystawić, jak je anulować i co zrobić, gdy pojawią się problemy związane z brakiem Internetu. Konsultanci pomagają także w założeniu indywidualnego konta na platformie elektronicznej ZUS, które potrzebne jest do wystawiania zwolnień w sieci oraz instruują jak ściągnąć bezpłatny certyfikat służący do podpisywania dokumentów.

Sprawdź w LEX: Czy żona (lekarz) może wystawić zwolnienie lekarskie mężowi? >

 


Od 3 grudnia infolinia będzie pracować dłużej

Z kolei już od 3 grudnia Centrum Obsługi Telefonicznej w zakresie e-ZLA będzie obsługiwać klientów w wydłużonych godzinach, tj. od 6 do 22.

Numer infolinii to 22 560 16 00

Zakład podkreśla, że nie tylko lekarze mogą skorzystać z wydłużonej pracy placówek i infolinii ZUS w zakresie e-zwolnień. Swój profil na PUE z dostępem do e-ZLA już w najbliższą sobotę będą mogli założyć także przedsiębiorcy. - Do naszych specjalistów mogą także telefonować pacjenci, którzy muszą wysłać do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego albo po prostu chcą mieć wgląd w obieg swoich dokumentów w ZUS – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, rzecznik ZUS na Dolnym Śląsku.

Czytaj też: Trzeba zawiadomić firmę o chorobie, gdy lekarz wystawi e-zwolnienie >

– Część pacjentów, którym lekarz wystawi zwolnienie w sieci, musi niestety złożyć wniosek o wypłatę gdyż np. w przypadku przedsiębiorcy lub osoby, której wygasła umowa o pracę ZUS nie wie, że nadal podlega ona ubezpieczeniu i należy jej się kontynuacja zasiłku – dodaje rzeczniczka.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

E-zwolnienie lekarskie >

Prawo pracodawcy do żądania informacji o stanie zdrowia pracownika >

Choroba pracownika a niezdolność do pracy >

Dokumentowanie prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego >

Upoważnienie asystentów medycznych do wystawiania zaświadczeń w imieniu lekarza >

Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >