Do wykazu prac legislacyjnych Prezesa Rady Ministrów wpisany został projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie uprawnień szczególnych przysługujących niektórym kategoriom członków korpusu służby cywilnej (nr 173). Projekt, jak deklarują jego projektodawcy, ma wprowadzić analogiczne uprawnienia dla pracowników laboratoriów Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie corocznego dodatkowego urlopu wypoczynkowego do tych, które przysługują członkom korpusu służby cywilnej zatrudnionym w laboratorium kryminalistycznym Policji albo laboratorium kryminalistycznym Straży Granicznej.

Czytaj również: Inspektorzy pracy będą mieli prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego>>
 

 

Rząd dopatrzył się nierówności w urlopach

Z informacji o potrzebie wprowadzenia zmian w obowiązującym rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 19 grudnia 2014 r. w sprawie uprawnień szczególnych przysługujących niektórym kategoriom członków korpusu służby cywilnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2174) wynika, że jego par. 7a ust. 2 stanowi, iż członkowi korpusu służby cywilnej zatrudnionemu w laboratorium Krajowej Administracji Skarbowej, wykonującemu pracę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, przysługuje corocznie dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze:

  1. 5 dni, jeżeli praca jest wykonywana przez co najmniej 80 godzin w miesiącu przez co najmniej 9 miesięcy w roku kalendarzowym, zgodnie z przepisami w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w pomieszczeniach: a) pozbawionych stałego naturalnego oświetlenia lub celowo przyciemnionych, w których ze względów technologicznych lub ze względu na rodzaj wykonywanej pracy jest stosowane wyłącznie sztuczne oświetlenie, b) zlokalizowanych poniżej poziomu otaczającego terenu;
  2. 9 dni, jeżeli podczas wykonywania pracy stwierdzono przekroczenie, określonych w odrębnych przepisach, najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, w warunkach narażenia na działanie substancji chemicznych.

To samo rozporządzenie w odniesieniu do członka korpusu służby cywilnej zatrudnionego w laboratorium kryminalistycznym Policji lub laboratorium kryminalistycznym Straży Granicznej przewiduje uprawnienie do dodatkowego urlopu również, ale w wymiarze 13 dni (par. 7a ust. 1 pkt 3 i 4), m.in. w przypadku gdy praca jest wykonywana przez co najmniej 80 godzin w miesiącu przez co najmniej 9 miesięcy w roku kalendarzowym przy konserwowaniu, magazynowaniu, transporcie i stosowaniu materiałów wybuchowych, łatwopalnych i samozapalnych oraz w przypadku gdy w okresie roku kalendarzowego wykonywania pracy wystąpiła co najmniej czterokrotna ekspozycja na czynnik po minimum 8 godzin każda albo praca była wykonywana przez co najmniej 80 godzin w miesiącu przez co najmniej 9 miesięcy w roku kalendarzowym w warunkach narażenia na działanie: a) substancji chemicznych co najmniej toksycznych lub działających szkodliwie na rozrodczość, b) substancji chemicznych lub ich mieszanin, procesów technologicznych lub czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, których wykaz określają odrębne przepisy.

 

Praca w trudnych warunkach 

Według autorów projektu, w wyniku analizy zadań wykonywanych przez laboratoria Krajowej Administracji Skarbowej stwierdzono, że pracownicy zatrudnieni w laboratorium KAS wykonują pracę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, tj.: 1) przy konserwowaniu, magazynowaniu, transporcie i stosowaniu materiałów wybuchowych, łatwopalnych i samozapalnych (przesłanki wymienione w par. 7a ust. 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia); 2) w warunkach narażenia na działanie substancji chemicznych co najmniej toksycznych lub działających szkodliwie na rozrodczość (przesłanki wymienione w par. 7a ust. 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia); 3) w warunkach narażenia na działanie substancji chemicznych lub ich mieszanin, procesów technologicznych lub czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, których wykaz określają odrębne przepisy (przesłanki wymienione w par. 7a ust. 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia).

- Wymienione wyżej prace wykonywane są przez pracowników laboratorium z narażeniem na działanie szkodliwych substancji chemicznych i mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia. Reakcja organizmu na związki toksyczne, rakotwórcze i mutagenne zależy od ich właściwości fizykochemicznych, drogi wchłaniania, wielkości dawki i okresu narażenia, a także takich cech organizmu, jak: płeć, wiek, ogólny stan zdrowia. Zależy ona także od czynników zewnętrznych, takich jak temperatura i wilgotność powietrza. Gdy organizm narażony jest na działanie dwóch lub więcej związków chemicznych, ich łączne działanie toksyczne może być: niezależne, sumujące, synergistyczne, antagonistyczne. Mimo występowania ww. przesłanek do udzielenia 13 dni dodatkowego urlopu, członkowie korpusu służby cywilnej pracujący w laboratoriach Krajowej Administracji Skarbowej obecnie nie mogą skorzystać z takiego urlopu. W związku z powyższym zachodzą przesłanki do rozszerzenia uprawnień pracowników laboratoriów Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie corocznego dodatkowego urlopu wypoczynkowego – analogicznych do wskazanych w par. 7a ust. 1 pkt 3 lit. a oraz pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2014 r. w sprawie uprawnień szczególnych przysługujących niektórym kategoriom członków korpusu służby cywilnej – podkreślają projektodawcy. Ich zdaniem, ta zmiana - w przypadku spełnienia przesłanek wymienionych w par. 7a - umożliwi pracownikom laboratoriów Krajowej Administracji Skarbowej skorzystanie z analogicznych uprawnień jakie przysługują pracownikom zatrudnionym w laboratorium kryminalistycznym Policji albo laboratorium kryminalistycznym Straży Granicznej. - Należy również podkreślić, iż warunki pracy szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia, uprawniające do uzyskania urlopu dodatkowego, są oceniane przez komisję powołaną przez kierownika urzędu. W jej skład wchodzi co najmniej lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę medyczną, przedstawiciel związku zawodowego pracowników oraz przedstawiciel służby bezpieczeństwa i higieny pracy – czytamy dalej.

Projekt rozporządzenia ma wprowadzić analogiczne uprawnienia dla pracowników laboratoriów Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie corocznego dodatkowego urlopu wypoczynkowego do tych, które przysługują członkom korpusu służby cywilnej zatrudnionym w laboratorium kryminalistycznym Policji albo laboratorium kryminalistycznym Straży Granicznej. Za jego przygotowanie odpowiedzialny jest Bartosz Zbaraszczuk, wiceminister finansów i Szef KAS. Rząd ma je wydać w IV kwartale br.