Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) wskazane ustawowo podmioty są zobowiązane do złożenia sprawozdania (zestawienia) o wytworzonych odpadach i o sposobach gospodarowania nimi. Zestawienie składa się do właściwego marszałka województwa do 15 marca za poprzedni rok.

Jeszcze w minionym roku, w sytuacji gdy sprawozdanie zostało złożone po terminie marszałek województwa przekazywał do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska (WIOŚ) listę podmiotów, które nie złożyły w terminie sprawozdania, celem wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej w wysokości 500 zł. Tym samym w WIOŚ obecnie prowadzone są postępowania administracyjne, które mają skutkować nałożeniem kary za 2014 r.

Ustawą z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym zmieniono przepisy ustawy o odpadach. Wspomnianą administracyjną karę pieniężną uchylono, określając w to miejsce wykroczenie – „Kto, wbrew obowiązkowi, o którym mowa w art. 76 ustawy o odpadach, nie składa sprawozdania, podlega karze grzywny”. Aby uniknąć ukarania, należy złożyć zestawienie do właściwego marszałka województwa do 15 marca za poprzedni rok. A zatem dokument ten za 2015 r. trzeba dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie 15 marca 2016 r.

Do terminu złożenia sprawozdań stosuje się art. 57 § 4 i 5 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego. W przepisach tych wskazano, że jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni (z taką sytuacją nie mamy jednak do czynienia w 2016 r., bo termin wypada we wtorek). Ponadto termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało:

- wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu administracji publicznej, a nadawca otrzymał urzędowe oświadczenie odbioru;

- nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe;

- złożone w polskim urzędzie konsularnym;

- złożone przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej;

- złożone przez członka załogi statku morskiego kapitanowi statku;

- złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego.

Mając na uwadze powyższe, marszałek województwa, który będzie posiadał informację o popełnieniu wykroczenia poprzez nieterminowe złożenie sprawozdania, będzie zobowiązany złożyć do sądu rejonowego wniosek o ukaranie podmiotu, który spóźnił się z jego złożeniem.

Źródło: www.gdansk.wios.gov.pl, stan z dnia 8 marca 2016 r.