Powód domagał się od pozwanego wydania nieruchomości. Precyzował, że wraz ze swoją byłą żoną jest współwłaścicielem nieruchomości. Współwłaściciele zawarli umowy użyczenia nieruchomości z pozwanym, ich synem. Nieruchomości miały być wykorzystywane przez pozwanego dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Powód wskazał, że wypowiedział pozwanemu umowy użyczenia, wezwał go również do wydania nieruchomości. Powód zaznaczył, że pozwany nie zastosował się do wezwań, natomiast postawa powoda uniemożliwia powodowi prowadzenie na nieruchomości działalności gospodarczej na własny rachunek.
Spór o majątek po rozwodzie
Pozwany domagał się oddalenia powództwa. Przyznał, że korzysta z użyczonych nieruchomości. Mieszka tam z byłą żoną powoda (matką pozwanego). W ocenie pozwanego żądanie było bezzasadne, skoro współwłaścicielka nieruchomości nie wypowiedziała umów użyczenia. Nie sprzeciwia się ona temu, aby pozwany nadal mógł korzystać z gruntów. Pozwany dodał, że ma orzeczony sądownie zakaz zbliżania się do niego i do jego matki.
Powództwo zostało oddalone. Sąd rejonowy uznał, że powód nie mógł skutecznie domagać się wydania nieruchomości. Kluczowe było to, że nie jest on jedynym współwłaścicielem nieruchomości. Jego była żona nie wypowiedziała umowy użyczenia.
Z ustaleń sądu rejonowego wynikało, że powód i jego była żona są współwłaścicielami nieruchomości. Grunty zostały nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej. Małżonkowie są obecnie po rozwodzie. W innej sprawie toczy się postępowanie o podział ich majątku wspólnego. W 2017 r. małżonkowie zawarli umowę użyczenia z synem (pozwanym). Na podstawie umowy pozwany może bezpłatnie korzystać z nieruchomości na potrzeby prowadzonej działalności usługowej (agroturystyka). W 2019 r. powód wypowiedział pozwanemu umowę użyczenia, domagał się również opróżnienia i wydania pomieszczeń i gruntu. Umowa użyczenia nie została wypowiedziana przez byłą żonę powoda.
Zobacz również: Podział nieruchomości musi być zgodny z przepisami
Zobacz wzór dokumentu w LEX: Umowa użyczenia > >
Ustalenia sądu
Żądanie pozwu było oparte o przepis art. 222 par. 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą.
Użyczona nieruchomość należy do powoda i jego byłej żony. Obecnie trwa postępowanie o podział majątku wspólnego rozwiedzionych małżonków. Należy na ten moment uznać, że małżonkowie są współwłaścicielami nieruchomości po 1/2 każdy.
Jak wynika z art. 209 k.c. każdy ze współwłaścicieli może wykonywać i dochodzić wszelkich roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa. W rozpoznawanej sprawie była żona powoda sprzeciwiała się jednak stanowisku powoda. Jeśli jeden ze współwłaścicieli (posiadający połowę udziałów) sprzeciwiałby się działaniom innych współwłaścicieli, to nie można uznać, że w sprawie chodzi o tzw. czynności zachowawcze, o których mowa w art. 209 k.c. Nie można więc kwalifikować żądania powoda jako czynności zachowawczej. Powództwo nie mogło być więc uwzględnione. Powód nie dysponuje większością udziałów - akcentował sąd.
Oddalenie powództwa nie oznacza jednak, że w przyszłości powód nie będzie mógł dochodzić wydania rzeczy od pozwanego. Gdyby sąd w sprawie o podział majątku wspólnego przyznał mu tę nieruchomość na własność, powód mógłby domagać się jej wydania od pozwanego - zauważył sąd rejonowy.
Sprawdź w LEX: Charakter prawny umowy użyczenia > >
Cena promocyjna: 245.65 zł
|Cena regularna: 289 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 216.75 zł