Wykończenie domu to ten etap budowy, który potrafi pochłonąć największą część budżetu. Przede wszystkim istotny jest wybór instalacji grzewczej do ogrzewania wody i pomieszczeń zimą. Najpopularniejsze są piece gazowe, które można kupić już za kilka tysięcy złotych, jednak bywają drogie w eksploatacji, zwłaszcza jeśli dom jest spory. Alternatywą mogą być piece na groszek lub drewno lub – wspomagająco – instalacje fotowoltaiczne.

W przypadku elementów stanowiących o estetyce domu, takich jak podłogi czy kafelki w kuchni i łazience istotne jest zwłaszcza dobranie trwałych materiałów tam, gdzie będą one eksploatowane najczęściej, np. na środku salonu, w pomieszczeniach przechodnich czy w kuchni. Podłoga z twardego drewna czy np. gresu zamiast terakoty w wiatrołapie pozwoli uniknąć szybkiego zniszczenia i konieczności wymiany.

Inną kwestią jest koszt pracy, który stanowi nawet jedną trzecią nakładów na wykończenie. Tu oszczędności mogą być znaczące poprzez zdecydowanie się na samodzielne wykonanie pewnych prac, zwłaszcza w tych regionach kraju, gdzie stawki są wyższe. Przy nowej, dobrze przygotowanej wylewce, wiele osób potrafi samodzielnie położyć kafelki, a tym bardziej pomalować ściany.

Źródło: Newseria, stan z 8.06.2017 r.

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami