Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.




Czy wody zużyte do mycia powierzchni garaży podziemnych odprowadzane poprzez separator do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej należy traktować jako ścieki bytowe?

Czy tego typu odprowadzanie ścieków podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

Czy jest określone w przepisach, jakie jest zużycie wody na mycie powierzchni garaży, a jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna? Jakie należy przyjąć zużycie wody na mycie powierzchni garaży, jeśli wykorzystuje się do tego celu hydranty o wydajności 3 l/s z częstotliwością 1 raz/m-c?

Jak standardowo przyjmuje się częstotliwość mycia tych powierzchni?


Odpowiedź:

Sprawa kwalifikacji ścieków powstających w wyniku utrzymania czystości powierzchni garaży wymaga kompleksowej analizy z punktu widzenia brzmienia definicji ścieków wynikających z art. 9 ust. 1 pkt 15-17 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) - dalej pr. wod.


W rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt 14 pr. wod. generalnie ściekami są wody zużyte, w szczególności, na cele bytowe lub gospodarcze. Zgodnie z definicją wynikającą z art. 9 ust. 1 pkt 15 pr. wod., ściekami bytowymi są ścieki z budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej powstające w wyniku ludzkiego metabolizmu lub funkcjonowania gospodarstw domowych oraz ścieki o zbliżonym składzie pochodzące z tych budynków.


Według mnie taka kwalifikacja może odnosić się do sytuacji, kiedy woda zużywana jest na potrzeby socjalno-bytowe związane z bytowaniem ludzi lub o jakości zbliżonej do ścieków bytowych.


Uważam, że w kategorii takiej nie mieszczą się wody zużyte do mycia powierzchni garaży będące mieszaniną wody, różnego rodzaju zanieczyszczeń (w tym olejowych) oraz pozostałości stosowanych środków chemicznych. Sądzę, że tego rodzaju mieszanina jest ściekiem przemysłowym, o którym mowa w art. 9 ust. 1 pkt 17 pr. wod.


Jeżeli ścieki te będą zawierały substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, to przy ich wprowadzaniu do kanalizacji miejskiej należy liczyć się z obowiązkiem wynikającym z art. 122 ust. 1 pkt 10 pr. wod., czyli uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego. Tego rodzaju substancje zostały określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2005 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego (Dz. U. Nr 233, poz. 1988, z późn. zm.).

Kwestie dotyczące zużycia wody na mycie powierzchni garaży powinny być ustalane indywidualnie, w zależności od rodzaju stosowanych metod i urządzeń, wielkości, rodzaju posadzek oraz ich stopnia zanieczyszczenia. Przeciętne normy zużycia wody w Polsce reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (Dz. U. Nr 8, poz. 70). Jednakże w akcie tym nie ma bezpośredniego odniesienia zużycia wody do tego rodzaju czynności jak mycie powierzchni garaży. Nie jestem w stanie wypowiedzieć w kwestiach dotyczących wyliczenia zużycia wody do tego rodzaju czynności, jak i częstotliwości ich wykonywania, gdyż tego rodzaju specjalistyczne dane powinny być ustalane indywidualnie.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.