Jak przekazała KUKE w czwartkowej informacji, we wrześniu upadłość ogłosiło 27 firm, czyli o 12,9 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 25,6 proc. mniej w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku. Z kolei liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 151,  co oznacza wzrost o 41,1 proc. w skali miesiąca i wzrost o 64,1 proc. w ujęciu rocznym.

Czytaj też: Pozasądowa restrukturyzacja wcale nie taka dobra i skuteczna>>

Dodano, że liczba niewypłacalności (postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych) sięgnęła we wrześniu 178 - była wyższa niż w sierpniu o 30,0 proc. i o 43,5 proc. wyższa niż przed rokiem.

Wiceprezes KUKE Tomasz Ślagórski cytowany w czwartkowej informacji zwrócił uwagę, że liczba ogłaszanych restrukturyzacji wzrosła po wakacyjnym spadku. Przyznał, że utrzymuje się ona na średnich poziomach z ostatnich miesięcy, a indeksy upadłości w poszczególnych branżach gospodarki "praktycznie się nie zmieniły". Rosną jedynie w usługach, jak wynika z obliczeń KUKE i PFR na podstawie danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego.  - Za szybkim przybywaniem wniosków o restrukturyzację odpowiada procedura uproszczonego postępowania, stanowiąc 86,1 proc. wszystkich przypadków - dodał Ślagórski.

Największe problemy ma przemysł 

Według KUKE wrześniu ogłoszono najwięcej upadłości w branży przemysłowej – 9 przypadków, o dwa więcej niż miesiąc wcześniej i w sumie 68 w ciągu ostatniego roku, "co przekłada się na 17-proc. udział w upadłościach likwidacyjnych". Dodano, że w minionym miesiącu nieznaczne spadki wskaźnika koniunktury zanotowały handel, transport i budownictwo, natomiast mocniejszy (z -6,7 do -10,9) odczuły gastronomia i zakwaterowanie, "przy czym silniej dotknięta pogorszeniem sytuacji jest ta druga branża".

Zdaniem wiceszefa KUKE na razie trudno ocenić, czy rosnąca szybko w ostatnich dniach liczba przypadków koronawirusa w Polsce będzie skutkowała wprowadzeniem nowych obostrzeń, ograniczających mobilność czy dostępność wybranych usług.  - Na pewno gastronomia i zakwaterowanie raportują najmniejsze rezerwy finansowe i najkrótsze okresy funkcjonowania w przypadku ogłoszenia poważniejszych restrykcji (tylko 1/4 firm przetrwałaby ponad pół roku)  - zaznaczył.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) to polska firma, której akcjonariuszami są Skarb Państwa reprezentowany przez Prezesa Rady Ministrów (63,3 proc.) i Bank Gospodarstwa Krajowego (36,7 proc.). Ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Oferuje produkty z gwarancjami Skarbu Państwa oraz ubezpiecza długoterminowe projekty eksportowe o charakterze inwestycyjnym.

(PAP/RET)