Pytanie:
Kiedy należy uznać, że zostały stworzone warunki do podłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w celu naliczenia opłaty adiacenckiej? Czy w przypadku sieci wodociągowej wystarczy, że przedmiotowa sieć przebiega w drodze przyległej do danej nieruchomości? Czy w przypadku sieci kanalizacji sanitarnej wystarczy, że studzienka jest usytuowana w drodze przyległej do danej nieruchomości, czy musi być przyłącze doprowadzone do granicy do danej działki?

Odpowiedź:
Zgodnie z art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ustalenie i wysokość opłaty adiacenckiej zależą od wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej.

"Warunkiem ustalenia opłaty adiacenckiej jest wzrost wartości nieruchomości spowodowany budową urządzeń infrastruktury technicznej. Należy przy tym zaznaczyć, że w świetle brzmienia art. 145 warunkiem ustalenia tej opłaty jest nie tylko wybudowanie urządzenia, lecz także stworzenie warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo stworzenie warunków do korzystania z wybudowanej drog. Aby możliwe było ustalenie tej opłaty, organ musi wykazać w postępowaniu zarówno wzrost wartości nieruchomości, jak i związek przyczynowy pomiędzy tym wzrostem a faktem wybudowania danego urządzenia technicznego." – P. Czechowski. Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Komentarz. WK, 2015.

"Opłata adiacencka może być ustalana każdorazowo po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury, w terminie do 3 lat od dnia stworzenia warunków do podłączenia do tych urządzeń. Przy ustalaniu tej opłaty istotny jest moment powodujący wzrost wartości nieruchomości, od którego biegnie 3-letni okres zobowiązania właściciela nieruchomości do poniesienia opłaty." - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie II SA/Po 380/14

"W przypadku urządzeń kanalizacyjnych, datą stworzenia warunków podłączenia nieruchomości do urządzeń infrastruktury technicznej, biorąc pod uwagę treść art. 15 ust. 4 ustawy z 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków, jest data zgłoszenia do użytkowania kanału sanitarnego (nie zaś data protokołu końcowego odbioru robót)." - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 28 stycznia 2013 r. w sprawie II SA/Bk 771/12.

"W przypadku urządzeń kanalizacyjnych datą stworzenia warunków podłączenia nieruchomości do urządzeń infrastruktury technicznej, biorąc pod uwagę treść art. 15 ust. 4 ustawy z 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków, będzie nie data odbioru robót, ale data zgłoszenia do użytkowania urządzenia kanalizacyjnego. Dopiero od tej daty będzie istniała możliwość świadczenia usług i użytkowania sieci kanalizacji sanitarnej. Decydujące znaczenie ma wobec tego nie odbiór (przejęcie) robót, lecz zgłoszenie urządzenia do użytkowania." – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 19 marca 2014 r. w sprawie II SA/Łd 1155/13.

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami