„Formalnie zgłoszonych jest sześć kandydatur. Nieformalnie słyszy się też, że być może jeszcze jakieś kandydatury będą zgłaszane z innych krajów, jakkolwiek proces zgłaszania już się zakończył. Negocjacje trwają” – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Beata Jaczewska, wiceminister środowiska.
Zdaniem wiceminister nie będzie łatwo przekonać pozostałe kraje, by to Polska gościła Fundusz. A warto o to zabiegać, ponieważ korzyści z tego tytułu mają być wymierne. „Im więcej instytucji międzynarodowych, zwłaszcza finansowych, a przy okazji też pro-klimatycznych jest umiejscowionych w Polsce, tym większe znaczenie Warszawy na arenie międzynarodowej” – uważa Beata Jaczewska.
Zielony Fundusz Klimatyczny ONZ (Green Climate Fund) został powołany w 2010 roku na konferencji w Cancun. Ma wspierać działania na rzecz przystosowania do zmian klimatu i redukcji emisji, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Warszawa ubiega się o lokalizację tej instytucji razem z pięcioma innymi konkurentami. Wśród pozostałych miast kandydatów są: Bonn (Niemcy), Mexico City (Meksyk), Windhoek (Namibia), New Sangdo City (Republika Korei) i Genewa (Szwajcaria).

Źródło: www.newseria.pl, stan z dnia 16 lipca 2012 r.