"Nowe Centrum Łodzi to wielka szansa na stworzenie nowego, atrakcyjnego miejsca zarówno dla mieszkańców, jak i turystów czy inwestorów. Tym właśnie kierowaliśmy się przy wyborze lokalizacji inwestycji – chcemy stworzyć ją z myślą o kreatywnych ludziach, którzy będą współtworzyć klimat zupełnie nowej, dynamicznie rozwijającej się Łodzi" – podkreślił Tomasz Skalski z zarządu Profbud.

NCŁ to jeden z największych programów urbanistycznych w historii miasta, rozwijany od kilku lat na niegdyś zaniedbanym obszarze o powierzchni ok. 100 ha. Dzięki budowie podziemnego dworca Łódź Fabryczna i prowadzącego do niego tunelu kolejowego, w centrum aglomeracji odzyskano tereny pokolejowe i poprzemysłowe, które sukcesywnie zamieniane są w atrakcyjną przestrzeń publiczną - z nowymi ulicami, placami, obiektami biurowymi i zrewitalizowanym kompleksem dawnej elektrociepłowni EC1.

Jak zaznaczyła Aleksandra Hac z Biura Rzecznika Prasowego w łódzkim magistracie, NCŁ to obecnie wielki plac budowy, gdzie skumulowały się zarówno publiczne, jak i prywatne inwestycje. W ciągu ostatniego roku oddano do użytku m.in. biurowiec Nowa Fabryczna wzniesiony przez firmę Skanska, w którym swoje Centrum Usług Wspólnych obejmujące zasięgiem Europę, Azje i Afrykę ulokował Whirlpool oraz centralę mBanku zbudowaną przez Budomal i Ghelamco.

Z kolei w bezpośrednim sąsiedztwie dworca powstaje Brama Miasta – kompleks dwóch biurowców o wysokości 15 pięter i łącznej powierzchni najmu 40 tys. m kw. W obiekcie, który ma być ukończony w przyszłym roku, może znaleźć pracę ok. 4 tys. osób.

Osiedle Profbudu, który może pochwalić się oddaniem do użytku łącznie ok. 1 tys. lokali w Warszawie, ma być pierwszą znaczącą inwestycją mieszkaniową w NCŁ. Jak zapowiedział Skalski, budowa na rogu ulic Tramwajowej i Węglowej ma zacząć się jeszcze w pierwszym kwartale br. Powstanie tam 10-piętrowy budynek, w którym znajdzie się łącznie ok. 420 mieszkań, przy czym inwestycja podzielona jest na dwa etapy - w pierwszym oddanych zostanie 212 lokali.

O atrakcyjności NCŁ świadczy także rozwój wielkiego centrum kulturalno-edukacyjnego w dawnej zabytkowej elektrowni EC1; w ubiegłym tygodniu rozpoczęło w nim działalność największe w kraju Centrum Nauki i Techniki, wcześniej – nowoczesne planetarium. Kolejne inwestycje związane z mieszczącym się w EC1 Narodowym Centrum Kultury Filmowej czy Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej mają być realizowane w ciągu najbliższych dwóch lat.

Bodźcem do rozwoju NCŁ ma być też budowa tunelu średnicowego pod Łodzią. Po zaplanowanym na 2022 rok ukończeniu inwestycji za prawie 1,6 mld zł, Łódź Fabryczna z dworca końcowego stanie się przelotowym; poprawi się komunikacja z resztą kraju i Europy, a także w obrębie miasta, bo dwa podziemne przystanki kolei będą pełnić rolę "małego metra". (PAP)