Magdalena Kotowicz i Janusz Tomczak z praktyki karnej tej kancelarii zwracają przede wszystkim na wprowadzenie do polskiego systemu prawnego pojęcia sygnalisty (ang. whistleblower). Status sygnalisty zostanie nadany osobie fizycznej lub przedsiębiorcy, których współpraca z wymiarem sprawiedliwości – zgłoszenie informacji o możliwości popełnienia przestępstwa przez podmiot, z którym sygnalista związany jest stosunkiem prawnym (w tym pracodawcę) – może niekorzystnie wpłynąć na jego sytuację życiową, zawodową lub materialną. Sygnaliście będzie przysługiwała ochrona prawna przed rozwiązaniem lub zmianą warunków umowy o pracę lub innego stosunku prawnego (np. umowy zlecenia, dostawy) oraz odszkodowanie od strony rozwiązującej czy zmieniającej umowę.

Piszą także, że projekt nakłada na przedsiębiorcę będącego co najmniej średnim przedsiębiorcą (takim, który zatrudnia min. 50 pracowników) obowiązek wprowadzenia i stosowania wewnętrznych procedur antykorupcyjnych.

Doprecyzowane mają być również rozwiązania prawne w zakresie prowadzenia działalności lobbingowej. Wprowadza m.in. definicję lobbingu zawodowego, czyli lobbingu o charakterze zarobkowym prowadzonym na rzecz osób lub podmiotów w celu uwzględnienia interesów tych osób lub podmiotów, a także nakłada nowe obowiązki na osoby zajmujące się takim lobbingiem – m.in. nakaz wpisu do rejestru lobbystów zawodowych. Więcej>>