Świadectwo energetyczne obowiązkowym załącznikiem nawet dla inwestorów indywidualnych

Rząd zaakceptował propozycję nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz prawa budowlanego. Dostosowuje ona polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Nowe rozwiązania wynikają również z konieczności poprawy skuteczności obecnego systemu oceny efektywności energetycznej budynków w Polsce.
Najważniejsze rozwiązania
W nowych przepisach proponuje się:
- Wprowadzenie zmian w sprawie wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, rozszerzających zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli. Dotyczyć to będzie systemów o mocy ponad 70 kW.
- Umożliwienie powszechnego dostępu do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków.
- Podniesienie jakości merytorycznej sporządzanych świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów sporządzanych z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji.
- Wprowadzenie zmian korygujących istniejące mechanizmy w obszarze sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemów ogrzewania lub systemów klimatyzacji.
Rząd proponuje również, by inwestorzy (w tym deweloperzy i inwestorzy indywidualni) obowiązkowo dołączali świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Rozwiązanie to dotyczy niektórych grup budynków.
WZÓR DOKUMENTU: Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.