Procedura zamknięcia przedsiębiorstwa wpisanego do CEIDG wymaga podjęcia kilku czynności. Jedną z najistotniejszych jest zgłoszenie zakończenia prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w CEIDG, a tym samym wyrejestrowanie prowadzonego przez przedsiębiorcę podmiotu z rejestru.

Sprawdź PROCEDURĘ:

 

Czytaj też: Nie tak trudno założyć jednoosobową działalność gospodarczą>>

Jak zamknąć firmę

Jak dookreślono w art. 15 ustawy z dnia 06 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 541), przedsiębiorca chcący zakończyć prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej ma obowiązek złożenia wniosku o wykreślenie działalności gospodarczej z rejestru CEIDG. Wniosek należy złożyć w terminie 7 (siedmiu) dni od chwili faktycznego zaprzestania działalności. Można tego dokonać:

  • korzystając z drogi elektronicznej – logując się na stronie www.biznes.gov.pl. Przy czym, aby móc złożyć wniosek on-line, niezbędne jest posiadanie e-dowodu bądź profilu zaufanego;
  • wysyłając wniosek pocztą – wypełniony formularz należy przesłać listem poleconym do urzędu miasta lub gminy. Wniosek powinien zostać własnoręcznie podpisany przez wnioskodawcę a jego autentyczność należy poświadczyć u notariusza i przesłać poświadczenie wraz z formularzem;
  • osobiście w urzędzie miasta lub gminy – należy wówczas przynieść wcześniej pobrany ze strony Biznes.gov.pl/ceidg, wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek (CEIDG-1) bądź wypełnić go na miejscu.

Konieczne będzie również wylegitymowanie się dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Następnie, urzędnik wyda pokwitowanie przyjęcia wniosku i najpóźniej kolejnego dnia wprowadzi dane zamieszczone we wniosku do systemu CEIDG.

Sprawdź też:

III SA/Gl 481/21, Skutki obowiązku w zakresie aktualizacji wpisów w rejestrze CEIDG - Wyrok WSA w Gliwicach >

I SA/Rz 223/21, Brak znaczenia przyczyn braku zgłoszenia przeważającego kodu działalności. Brak zwolnienia ze składek w związku z pandemią - Wyrok WSA w Rzeszowie >

 

Wadliwy wniosek co zrobić 

Jeżeli wniosek złożony drogą elektroniczną jest niepoprawny, system CEIDG poinformuje o jego wadliwości. Natomiast w sytuacji, kiedy niepoprawny wniosek został złożony listem poleconym lub osobiście, przedsiębiorca zostanie wezwany do jego poprawienia lub uzupełnienia w ciągu 7 (siedmiu) dni roboczych.

Termin wykreślenia jest uzależniony od sposobu złożenia wniosku. Mianowicie wykreślenie dokonywane jest najpóźniej w kolejnym dniu roboczym po dniu:

  • wysłania wniosku za pośrednictwem drogi elektronicznej, bądź
  • doręczenia do urzędu wniosku wysłanego za pośrednictwem poczty lub
  • złożenia wniosku osobiście w urzędzie.

Zaświadczenie dotyczące wykreślenia działalności można pobrać ze strony CEIDG. W rejestrze CEIDG należy odszukać nazwę przedsiębiorcy a następnie pobrać i wydrukować zaświadczenie. Co istotne, dane przedsiębiorcy nadal pozostają w ewidencji, jednak widnieje przy nich wzmianka o dacie wykreślenia.

 

 

Ile to kosztuje

Usługa wykreślenia działalności gospodarczej z rejestru CEIDG jest bezpłatna. Wniosek może również zostać złożony przez pełnomocnika. Informacja o wykreśleniu jest automatycznie przesyłana do urzędu skarbowego, GUS, ZUS/KRUS oraz rejestrów działalności regulowanej, jeżeli do prowadzenia działalności niezbędne były pozwolenia, zezwolenia czy koncesje (zob. art. 31 ustawy z dnia 06 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy). Niemniej jednak przedsiębiorcą powinien pamiętać o złożeniu do właściwego Urzędu Skarbowego w terminie 7 (siedmiu) dni od dnia zakończenia działalności formularza VAT-Z w sprawie wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru VAT oraz o sporządzeniu na dzień likwidacji sprawozdania składającego się z wykazu składników majątku oraz spisu dla celów podatku dochodowego.

Autorzy: Katarzyna Wojarska-Aleksiejuk, adwokat. Paweł Żujewski prawnik Kancelaria Prawna Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy