Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.

Kto odpowiada za zobowiązania?

Analizując odpowiedzialność wspólników w spółce partnerskiej należy wyróżnić kilka rodzajów zobowiązań spółki.

  1. Po pierwsze mogą to być zobowiązania spółki powstałe z tytułu niezwiązanego w żaden sposób z przedmiotem działalności spółki (wolnym zawodem).
  2. Po drugie mogą to być zobowiązania spółki powstałe z tytułu wykonywania wolnego zawodu przez wspólnika, jak również będące następstwem działań/zaniechań osób podlegających jego kierownictwu.
  3. Po trzecie mogą to być zobowiązania spółki powstałe z tytułu wykonywania wolnego zawodu przez innego wspólnika, jak również będące następstwem działań/zaniechań osób podlegających jego kierownictwu.

Najważniejsza kwestią, przed rozpoczęciem rozgraniczania odpowiedzialności wspólników za poszczególne zobowiązania spółki, jest bardzo precyzyjne określenie zakresu obowiązków obciążających poszczególnych wspólników, jak również kategoryczne podporządkowanie konkretnemu wspólnikowi osób zatrudnionych w spółce. Brak precyzyjnych uzgodnień pomiędzy wspólnikami w tym zakresie będzie skutkował tym, iż regulacja wynikająca z art. 95 § 1 k.s.h. nie będzie znajdowała zastosowania.

1. Zobowiązania spółki powstałe z tytułu niezwiązanego z przedmiotem działalności spółki (wykonywaniem wolnego zawodu)

W zakresie pierwszego rodzaju zobowiązań należy wskazać, iż wszyscy wspólnicy będą ponosić odpowiedzialność osobistą, nieograniczoną, solidarną i subsydiarną wynikającą z uregulowań dotyczących spółki jawnej.

2. Zobowiązania spółki powstałe z tytułu wykonywania wolnego zawodu przez wspólnika oraz będące następstwem działań/zaniechań osób podlegających jego kierownictwu

W zakresie drugiego rodzaju zobowiązań należy wskazać, iż odpowiedzialność będzie ponosił wspólnik, z którego działaniem (w ramach wykonywania wolnego zawodu) jest związane powstałe zobowiązanie, bądź pod którego kierownictwem działała osoba zatrudniona w spółce. W tym zakresie odpowiedzialność wspólnika jest odpowiedzialnością osobistą, nieograniczoną, solidarną i subsydiarną. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że w przypadku osób podlegających kierownictwu wspólnika chodzi o wykonywanie przez nie czynności związanych z przedmiotem działalności spółki, tj. wolnym zawodem. Inne czynności podejmowane przez te osoby i wynikające z nich zobowiązania będą zaliczane do zwykłych zobowiązań spółki, a tym samym odpowiedzialność za nie będzie spoczywała na wszystkich wspólnikach. Wartym wyjaśnienia jest także to, iż pod pojęciem „zatrudnienia", którym operuje art. 95 k.s.h. należy rozumieć oprócz umowy o pracę także wszelkie inne formy zatrudnienia (m.in. umowy zlecenia, o dzieło i.t.p.).

3. Zobowiązania spółki powstałe z tytułu wykonywania wolnego zawodu przez innego wspólnika oraz będące następstwem działań/zaniechań osób podlegających jego kierownictwu

W przypadku tego rodzaju zobowiązań pozostali wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności w ich zakresie, a przedmiotowy wspólnik ponosi odpowiedzialność na zasadach wskazanych w pkt 2.

4. Odmienne uregulowania umowne

Wskazana powyżej zasada odpowiedzialności wspólników w spółce partnerskiej może zostać wyłączona poprzez zawarcie w umowie spółki odpowiedniej klauzuli, w której wspólnik godzi się na ponoszenie odpowiedzialności tak jak wspólnik spółki jawnej. Zezwala na to art. 95 § 12 k.s.h. Należy jednak pamiętać, iż przyjęcie takich uregulowań wobec większości, czy też wszystkich wspólników, co nie wydaje się być zabronionym przez obowiązujące przepisy, doprowadzi do utraty cech charakterystycznych dla spółki partnerskiej.