Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do pełnego otwarcia swojego rynku dla pośredników kredytowych z UE. Chodzi o wywiązanie się z obowiązku stosowania wszystkich przepisów zawartych w unijnej dyrektywie o kredycie hipotecznym.

- W szczególności Komisja domaga się, by Polska wprowadziła w życie przepisy umożliwiające pośrednikom kredytowym zarejestrowanym w innych państwach członkowskich oferowanie na polskim rynku pełnego zakresu usług. Dyrektywa ta służy zwiększeniu ochrony konsumentów w obszarze kredytów hipotecznych, jak również pobudzeniu konkurencji poprzez harmonizację i zaostrzenie wymogów dotyczących informacji udzielanych przed zawarciem umowy oraz dzięki otwarciu rynków krajowych dla zagranicznych pośredników kredytowych - wskazała KE. Według KE przeszkody, które napotykają ci pośrednicy, ograniczają konkurencję na rynku, a tym samym możliwość uzyskania przez konsumentów kredytów hipotecznych na możliwie najkorzystniejszych warunkach.

Po przesłaniu do właściwych władz pierwszej uzasadnionej opinii w grudniu 2016 roku Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o przesłaniu dodatkowej uzasadnionej opinii. W przypadku nieudzielenia przez władze krajowe zadowalającej odpowiedzi w terminie dwóch miesięcy Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE. W czwartek w Brukseli KE przedstawiła pakiet decyzji dotyczących procedur o naruszenie prawa unijnego w krajach członkowskich. Kilka z nich dotyczy Polski.(PAP)