W ciągu ostatniego półrocza zapadły ostateczne decyzje o budowie elektrowni o łącznej mocy 3,7GW, prawie trzy czwarte tych inwestycji jest realizowana w Wielkiej Brytanii.

- Rekordowa liczba inwestycji wyraźnie pokazuje zaangażowanie branży w morskie farmy wiatrowe. Oczekujemy, że liczba instalacji wzrośnie znacząco w 2017 roku, ale przed morską energią wiatrową stoi jeszcze wiele wyzwań. Niemniej ważna jest niepewność co do przyszłych regulacji na wielu kluczowych rynkach w okresie po 2020 r. Jesteśmy dalecy od tego, by powiedzieć, że praca nad morską energetyką wiatrową jest zakończona - powiedział Giles Dickson, dyrektor generalny w WindEurope. 

Całkowita zainstalowana zdolność produkcyjna morskiej energii wiatrowej w Europie wynosi obecnie 11,538 MW. Natomiast w ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. w Niemczech oddano inwestycje o łącznej mocy 258 MW, a w Holandii - 253 MW.

Polska: powstanie pierwsza morska farma wiatrowa >>>

W czerwcu ministrowie energii z 9 krajów europejskich, celem wzmocnienia współpracy w zakresie morskiej energii wiatrowej, podpisali Memorandum of Understanding (MoU) i Programu Prac w celu wzmocnienia współpracy w zakresie morskiej energii wiatrowej. Równolegle 11 firm energetycznych podpisało deklarację w celu zmniejszenia kosztów wiatrowych typu offshore.

Dickson dodał, że koszty morskiej energii wiatrowej spadają, ale jeśli chcemy zachować ten trend, musimy zachować umiar.

(WindEurope/dl)

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o odnawialnych źródłach energii. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Zobacz także: Nowelizacja ustawy o OZE - najważniejsze zmiany >>>