Artykuł jest kontynuacją komentarza Rachunek bankowy przedsiębiorcy - czy jest konieczny?
Czasami – jako przedsiębiorca - musisz skorzystać z rachunku bankowego, ale czy to musi się to wiązać z „utrzymywaniem" dedykowanego rachunku dla działalności gospodarczej?
Ani prawo normujące zasady wykonywania działalności gospodarczej, ani też regulacje podatkowe nie stanowią, że musi to być szczególny rachunek bankowy przedsiębiorcy. Zatem w świetle takich unormowań możesz posługiwać się kontem osobistym („prywatnym") w działalności gospodarczej.
Za wykorzystywaniem konta osobistego w prowadzonej działalności, bardzo często, przemawiają względy ekonomiczne; najczęściej rachunki osobiste są znacznie tańsze w utrzymaniu (a czasami wręcz bezpłatne), niekiedy lepiej oprocentowane, znaczenie niższe są opłaty przelewy i inne operacje bankowe.
W praktyce niejednokrotnie banki, poprzez zapisy regulaminów wewnętrznych, blokują takie wykorzystanie kont osobistych – a dokładniej próbują blokować poprzez wpisywanie w regulaminach, że może to doprowadzić do wypowiedzenia umowy.
Ważnym jest to, że wbrew temu co niekiedy jest głoszone przez przedstawicieli sektora finansowego, prawo bankowe nie zabrania wykorzystywania rachunku osobistego do dokonywania i otrzymywania płatności związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przez osoby fizyczne.
Otóż bowiem, banki mogą prowadzić w szczególności następujące rodzaje rachunków bankowych:
1) rachunki rozliczeniowe, w tym bieżące i pomocnicze,
2) rachunki lokat terminowych,
3) rachunki oszczędnościowe, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych,
4) rachunki powiernicze.
Przy czym, rachunki rozliczeniowe oraz rachunki lokat terminowych mogą być prowadzone wyłącznie dla:
1) osób prawnych,
2) jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, o ile posiadają zdolność prawną,
3) osób fizycznych prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek, w tym dla osób będących przedsiębiorcami.
Z kolei rachunki oszczędnościowe, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych mogą być prowadzone wyłącznie dla:
1) osób fizycznych,
2) szkolnych kas oszczędnościowych,
3) pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.
Ale korzystanie z konta osobistego w działalności gospodarczej ma również swoje wady.
Przede wszystkim stosowanie odrębnego konta firmowego czyni rozliczenia finansowe bardziej transparentnymi. Jest to obecnie szczególnie ważne np. w związku ze stosowaniem tzw. regulacji „antyzatorowych" w podatkach dochodowych (od 2013 r.).
Zwróć uwagę na to, że jeżeli zostaną naliczone odsetki na rachunku związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą – tam gdzie konto jest jej dedykowane – bank nie pobierze od nich zryczałtowanego podatku dochodowego; bo przedsiębiorca sam rozlicza takie przychody w podatku dochodowym a u nieprzedsiębiorcy bank pełni funkcję płatnika i potrąca podatek dochodowy.
Zatem, w sytuacji, gdy przedsiębiorca dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą korzysta z prywatnego rachunku bankowego, koniecznie musi oddzielić transakcje, które dotyczą działalności gospodarczej, od tych, które mają dla posiadacza rachunku charakter prywatny.
Jeżeli jednak posiadasz odrębny rachunek dla prowadzonej działalności gospodarczej i osobisty ROR to ważnym jest to abyś pamiętał, że nie wiążą się z tym żadne negatywne implikacje (no może poza koniecznością ponoszenia kosztów prowadzenia i korzystania z takich rachunków). W szczególności nic nie stoi na przeszkodzie temu abyś swobodnie przekazywał środki pomiędzy takimi rachunkami. Inaczej niż to jest np. w spółce cywilnej, ale również osobowej prawa handlowego i kapitałowej, takie przelewanie środków pomiędzy rachunkami własnymi nie rodzi ŻADNYCH skutków podatkowych (w VAT, PIT a także w podatku od czynności cywilnoprawnych)!
Podobnie nic nie stoi na przeszkodzie temu abyś regulował zobowiązania „prywatne" z rachunku prowadzonego dla działalności gospodarczej i odwrotnie z rachunku osobistego zobowiązań związanych z działalnością gospodarczą.
Ale także twoi kontrahenci mogą dokonywać zapłat należnych ci kwot wynikających z prowadzonej działalności na rachunek osobisty.
(...)