Projekt nowelizacji ustawy z 11.04.2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 2052 ze zm.) powstał w wyniku przeglądu funkcjonowania w praktyce dotychczasowych reguł obrotu gruntami rolnymi i ma za zadanie usunąć szereg niejasności z nich wynikających, nie naruszając jednocześnie podstawowych celów ustawy – ochrony polskiej ziemi rolnej i zapewnienia nabywania gruntów rolnych w pierwszej kolejności przez rolników prowadzących lub zakładających gospodarstwa rodzinne.

Rozszerzeniu mają ulec przypadki, w których ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych nie będą obowiązywać. Będzie tak np. w razie nabywania gruntów w toku postępowania upadłościowego lub egzekucyjnego lub w związku ze zniesieniem współwłasności w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa.

Za osoby bliskie w rozumieniu ustawy, a tym samym – osoby, których nie dotyczą obostrzenia w nabywaniu gruntów rolnych, będzie się uważać dodatkowo rodzeństwo rodziców, pasierba, zięcia oraz synową. Za zgodą Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa własność gruntów rolnych będzie mogła być nabyta przez uczelnie publiczne na cele dydaktyczne, państwowe lub samorządowe osoby prawne na cele publiczne, jak i spółki prawa handlowego w wyniku ich podziału lub połączenia.

Konkretyzacji mają ulec przepisy dotyczące procedury udzielania przez Dyrektora Generalnego KOWR zgody na nabycie nieruchomości rolnej – ma być określona treść wniosku, jak i załączniki do niego, ściślej określone będą przy tym takie przesłanki, jak brak możliwości sprzedaży gruntu na rzecz wskazanych podmiotów oraz dawanie rękojmi należytego prowadzenia działalności rolniczej.

Wyrażenie zgody na zbycie lub oddanie w posiadanie nabytej nieruchomości rolnej przed upływem 10 lat od dnia jej nabycia będzie kompetencją nie sądu, a Generalnego Dyrektora KOWR, wydającego w tym zakresie decyzję administracyjną. Projekt przewiduje, że sprzedaż lub oddanie w posiadanie takiego gruntu będzie możliwe przed upływem 10-letniego okresu, jeżeli nabywcą będzie Skarb Państwa, KOWR, państwowa lub samorządowa osoba prawna – w związku z przeznaczeniem nieruchomości na cele publiczne, a także osoba bliska zbywcy będąca rolnikiem indywidualnym lub młodym rolnikiem zakładającym gospodarstwo.

Przysługujące KOWR prawo pierwokupu akcji i udziałów w spółkach kapitałowych oraz prawo nabycia nieruchomości rolnych od spółek osobowych mają być wyłączone w przypadku, gdy do spółek takich należą nieruchomości rolne o powierzchni mniejszej niż 1 ha.

Projekt został skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Źródło: www.rcl.gov.pl, stan z 10.11.2017 r.

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami