Czy nieprzyjęcie wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy i pracy uprawnia do wykorzystania dni wolnych od pracy na poszukiwanie pracy w sytuacji, kiedy w tym czasie wykonuje dla innego podmiotu gospodarczego umowę zlecenia?

Odpowiedź: nieprzyjęcie wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy i pracy uprawnia pracownika do wykorzystania dni wolnych na poszukiwanie pracy, nawet jeśli w tym czasie pracownik wykonuje pracę dla innego podmiotu gospodarczego w ramach umowy zlecenia.
 
Uzasadnienie: zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. w przypadku dokonania przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy. Uprawnienie to będzie miało zastosowanie jedynie wówczas, gdy okres wypowiedzenia wynosić będzie co najmniej dwa tygodnie.

Zgodnie z art. 37 § 2 k.p. wymiar powyższego zwolnienia obejmuje: dwa dni robocze - w przypadku wypowiedzenia dwutygodniowego i jednomiesięcznego, a trzy dni robocze - w przypadku wypowiedzenia trzymiesięcznego.

Zwolnienie udzielane jest przez pracodawcę na wniosek pracownika. W sytuacji, gdy pracownik nie wystąpi o przyznanie dni wolnych na poszukiwanie pracy, pracodawca nie jest zobowiązany do udzielenia zwolnienia z własnej inicjatywy.

Prawo do wolnych dni na poszukiwanie pracy przysługuje także pracownikowi, który odmówił przyjęcia proponowanego wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy.