Wyniki badania, w którym wzięło udział ponad 12 000 pracowników biurowych sektora MSP z Polski, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Francji i Niemiec wskazują, że prawie trzy czwarte (74%) z nich nie miałoby skrupułów, aby zgłosić nielegalną lub nieetyczną praktykę biznesową w swoim miejscu pracy, a część z nich już to kiedyś zrobiła.
 
Dokonanie takiego zgłoszenia w przeszłości deklaruje 12% pracowników w Europie, w Polsce co dziesiąty (9%). Pracownicy polskich firm, zapytani o powody takiej decyzji, najczęściej wskazywali na moralny (54%) i profesjonalny (38%) obowiązek, jedna piąta (22%) na nagrodę finansową.

Pracownicy ze wszystkich krajów biorących udział w badaniu, zapytani o powody, które skłoniłyby ich do dokonania zgłoszenia, wymienili m.in. prześladowanie i dyskryminację (66%), oszustwo (60%), kradzież własności firmy (56%), defraudację (54%), unikanie płacenia podatków (47%) i nieprzestrzeganie regulacji branżowych (40%).

Ponad jedna trzecia (34%) pracowników z Europy, jako powód potencjalnego zgłoszenia podało nielegalne praktyki IT, w tym korzystanie z nielegalnego oprogramowania, korzystanie z oprogramowania bez odpowiednich licencji lub pobranego ze stron z torrentami. Wśród pracowników w Polsce wskaźnik ten jest jeszcze wyższy (38%).

Zgłoszeń do BSA z Europy było w 2017 roku 4 500 (3 900 w 2015 roku). Korzystanie z nielegalnego oprogramowania kosztowało w 2017 roku europejskie firmy sektora MSP ponad 7 mln Euro tytułem odszkodowań.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie BSA w 2017 roku wśród 12 030 pracowników biurowych firm z sektora MSP w Polsce, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Niemczech i we Włoszech.