Komisja Europejska wydała 29 maja br. pozytywną decyzję w sprawie programu pomocowego przewidującego udzielanie przedsiębiorcom pomocy publicznej w formie pożyczki preferencyjnej podlegającej umorzeniu (sprawa SA.57054 - Polskie środki antykryzysowe - COVID-19 - tarcza finansowa dla dużych przedsiębiorstw - umorzenie pożyczek). Program ten został notyfikowany Komisji Europejskiej przez prezesa UOKiK 23 kwietnia br. i po ponad miesięcznych negocjacjach prowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Polski Fundusz Rozwoju ostatecznie został uznany za zgodny z rynkiem wewnętrznym.

Czytaj: Komisja Europejska zatwierdziła tarczę finansową dla dużych firm>>

Program przewiduje udzielanie dużym przedsiębiorstwom i niektórym małym i średnim przedsiębiorstwom pożyczki mającej na celu finansowanie bieżącej działalności, natomiast umorzenie ma na celu rekompensatę szkód doznanych przez te nie w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Kwota umorzenia nie może przekroczyć 75 proc. kapitału pożyczki oraz 75 proc. poniesionej przez przedsiębiorcę szkody. Program pomocowy został zatwierdzony na dwóch podstawach prawnych:

  1. pożyczka preferencyjna została zatwierdzona na podstawie sekcji 3.3 Tymczasowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii Covid-19
  2. umorzenie zostało zatwierdzone bezpośrednio na podstawie art. 107 ust. 2 lit b TFUE.

 

Budżet zatwierdzonego programu, który jest elementem programu rządowego pt. „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm”, wynosi 7,5 mld złotych.

- Program umożliwi Polsce zrekompensowanie szkód poniesionych przez duże oraz niektóre małe i średnie przedsiębiorstwa w związku z pandemią. Jednocześnie pomoże zaspokoić ich bezpośrednie zapotrzebowanie na płynność. Dzięki temu przedsiębiorstwa te będą mogły kontynuować działalność w trakcie pandemii koronawirusa i po jej zakończeniu - podkreśliła w piątkowym oświadczeniu wiceszefowa KE Margrethe Vestager.