Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .


Z uwagi na różne interpretacje zapisów § 136 rozporządzenia Ministra Infrastruktury dotyczącego warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, powstają duże (30 m3) niewykorzystane pomieszczania kotłowni w małych budynkach jednorodzinnych.

Czy dla kotła na paliwo stałe o mocy do 25 kW usytuowanego w odrębnym pomieszczeniu kotłowni jej kubatura powinna być nie mniejsza niż 30 m3, czy może być mniejsza lecz taka aby było możliwe dojście eksploatacyjne do kotła?


Czy dla kotłów umieszczanych w pomieszczeniach niewydzielonych, ale niemieszkalnych należy zachować warunek, że kubatura musi być 4 m3/1 kW lecz nie mniejsza od 30 m3?

Odpowiedź

Zgodnie z treścią § 136 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) – dalej r.w.t. pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwo stałe i pomieszczenia składu paliwa i żużlowni oraz pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na olej opałowy i pomieszczenia magazynu oleju opałowego powinny odpowiadać przepisom rozporządzenia, w tym określonym w § 220 ust. 1. r.w.t.


Ponadto kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej do 25 kW powinny być instalowane w wydzielonych pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych na kondygnacji podziemnej, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń lub w innych pomieszczeniach, w których mogą być instalowane kotły o większych mocach cieplnych nominalnych.


Skład paliwa powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu technicznym w pobliżu kotła lub w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł.

Pomieszczenia, w których instalowane są kotły, oraz pomieszczenia składu paliwa powinny odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwo stałe. Warunek dotyczący minimalnej kubatury dotyczy kotłów o mocy nominalnej do 10 kW, które instalowane są na poziomie pomieszczeń mieszkalnych w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych.


Z r.w.t. nie wynika zatem konieczność spełnienia tego warunku w przypadku kotłów o wyższej mocy instalowanych w odrębnych pomieszczeniach technicznych – co oczywiście należy skonfrontować w danym indywidualnym przypadku z przepisami powołanej normy technicznej.


Warunek, o którym mowa (wraz z pozostałymi wskazanymi w § 136 ust. 2a pkt 2-4 r.w.t. należy zachować w stosunku do pomieszczeń wymienionych w tym przepisie a zatem nie muszą to być pomieszczenia wydzielone (wynika to wprost z treści przepisu) – oczywiście kreuje to pytanie jakie pomieszczenie może być niewydzielone i niemieszkalne, przy czym przyjąć należy, że pomieszczenie niewydzielone w rozumieniu tego przepisu to takie, które nie zostało utworzone specjalnie, odrębnie, na potrzeby zainstalowania tego typu urządzeń technicznych. W istocie, z tego powodu redakcja przepisu faktycznie może rodzić wątpliwości interpretacyjne i rozbieżności w wykładni.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .