- Do samego końca przekonywaliśmy, że sklepy meblowe nie stanowią zagrożenia epidemicznego. Na skutek naszych argumentów doszło do spotkania z przedstawicielami firm meblowych. Mamy pełnomocnictwa do przedyskutowania wprowadzenia nowych rozwiązań sanitarnych. Będziemy rekomendować Radzie Ministrów, aby sklepy meblowe zostały otwarte, o ile nie  nastąpi pogorszenie sytuacji epidemicznej w kraju – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas poniedziałkowych konsultacji z reprezentantami sektora meblarskiego.

Przypomnijmy, że sklepowy meblowe, w ostatniej chwili zostały usunięte z listy tych, które do 29 listopada będą otwarte.

Czytaj też: IKEA zamknięta, fryzjer otwarty - obowiązują nowe restrykcje >
 

Sklepy meblowe otwarte, ale z dodatkowymi obostrzeniami

Podczas spotkania szef MRPiT wraz z wiceminister Olgą Semeniuk przyjęli dodatkowe propozycje branży, które należałoby wprowadzić do protokołu bezpieczeństwa, w tym:

  • zwiększenie stanowisk do dezynfekcji rąk - dwa stanowiska na 500 m2
  • dezynfekcja stanowisk pracy i strategicznych miejsc na terenie sklepu – co 1 godzinę
  • zwiększenie limitu powierzchni sklepu na jedną osobę - z 15 m2 do 20 m2
  • kontrolowanie przez pracownika  przestrzegania zasad DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka) przed wejściem do sklepu.

Na zakończenie szef MRPiT zaprosił rozmówców na kolejne spotkanie dotyczące rozwoju branży meblarskiej. Zwrócił się z prośbą o wcześniejsze, wspólne  wypracowanie nowych wytycznych.

Zobacz procedurę w LEX: Narzędzia podatkowe tarczy antykryzysowej 5.0 wpierające zwalczanie pandemii COVID-19 >

Olga Semeniuk dodała: Branża meblarska to małe, średnie, ale także duże przedsiębiorstwa, dlatego też dzisiejszy dialog obejmował firmy reprezentujące oba sektory gospodarki. Zdaniem Semeniuk wydaje się, że po wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń "możemy pozwolić na otwarcie sklepów meblowych". - Ale to Rada Ministrów podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie - podkreśliła.

W spotkaniu wzięli udział przedstawicieli branży meblarskiej m.in.: Grzegorz Przondziono z Agata, Maciej Formanowicz z Forte, Piotr Wójcik z Meble Wójcik, Piotr Padalak z Jysk Polska, Dariusz Formela z Black Red White, Grzegorz Wachowicz z Euro-Net, Joanna Kijas-Janiszowska z IKEA.