- Wciąż powinniśmy zachowywać czujność, unikać tłumów, zachowywać dystansowanie społeczne. Spłaszczenie krzywej epidemii - to jest cały czas naszym zadaniem, które wykonujemy, ale możemy już odmrozić gospodarkę, znieść kolejne zakazy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Co rusza 30 maja, a co 6 czerwca

Od 30 maja w sklepach, gastronomii, na bazarkach oraz poczcie nie będą obowiązywały już limity osób.  W sklepie, środkach komunikacji, kościołach czy kinach maseczki będą obowiązkowe - nie będzie trzeba ich nosić na otartej przestrzeni. Również od soboty 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca będą mogły być otwarte, z obowiązkiem spełniania wymogów sanitarnych, instytucje kultury, kina, teatry czy też obiekty rekreacyjne: kluby fitness, siłownie. - Wyłączone z tego są dyskoteki i kluby, bo wiemy z doświadczeń z zagranicy, że tam dochodzi do zarażeń - wyjaśniał premier. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne. Co ważne od 6 czerwca będzie możliwość organizacji wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób. W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami, a klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

 


Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wytycznymi dla branży eventowej i ślubnej

Ministerstwo Rozwoju cały czas pracuje nad wytycznych dla branż, które zostaną odmrożenie, m.in. eventowej, ślubnej oraz z właścicielami parków rozrywki. - Przygotowujemy je we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia. Zakończyliśmy już rozmowy w sprawie wytycznych dotyczących funkcjonowania – po odmrożeniu – salonów piercingu i tatuażu oraz solariów  – podkreśla wiceminister rozwoju Olga Ewa Semeniuk. Z naszych ustaleń wynika, że organizatorzy wesel będą musieli zebrać informacje na temat zdrowia gości, a także zachowywać wymogi podobne do tych dla restauracji. Z danych GUS wynika, że w Polsce zarejestrowanych jest ponad  131 tys. restauracji i placówek gastronomicznych, 86 tys. hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania - to one będą musiały przygotować się do organizowania eventów już od 6 czerwca. Z kolei portal planujemywesele.pl szacuje, że na wytyczne czeka 500 tys. osób. Na portalu jest też petycja, w której usługodawcy i przyszłe pary podkreślają, że potrzebują bardzo konkretnych wytycznych. - Istotne jest wypracowanie reguł dotyczących zależności między powierzchnią obiektu a dopuszczalną liczbą uczestników imprezy. Kiedy może to być 50, a kiedy 100, przy założeniu, że respektowane będą konkretne wytyczne w ramach obowiązującego reżimu sanitarnego - czytamy w petycji.

W kinach sale wypełnione w połowie

Wicepremier Piotr Gliński, minister kultury, dodał, że od 6 czerwca zaczną funkcjonować kina, teatry, filharmonie, ale pod pewnymi warunkami, które jednak nie będą obowiązkowe. - Widownie powinny być wypełnione do połowy tak, by kontakt był rozluźniony oraz nosimy maseczki. My wciąż wypłaszczamy krzywą - podkreślił wicepremier Gliński.

Premier Morawiecki dodał, że przed nami nowa rzeczywistość, w której musimy się nauczyć żyć. - Mam tę nadzieję że przy odpowiedniej dyscyplinie będziemy mogli szybko wrócić do normalności gospodarczej. Trzymajmy się jednak zasad, ta walka wciąż trwa - mówił premier.