Na pytania podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, kiedy zostaną odmrożone branże gastronomiczna i fitness, wskazał, że chciałby "żeby działały jak najszybciej, żeby były ponownie otwarte". Ale zaznaczył, że musiały być zamknięte, ponieważ według ekspertów były źródłami zakażeń.

Premier zadeklarował, że rząd będzie się starał we współpracy z przedstawicielami tych branż w najbliższych 10 dniach wypracować protokoły sanitarne "funkcjonowania w okolicznościach pandemicznych. Zastrzegł jednak, że jest to uzależnione od kilku czynników, z jednej strony liczby zakażeń, zgonów, ale także sytuacji u naszych sąsiadów i tempa szczepień.

Czytaj: Tarcza Finansowa PFR 2.0 - od piątku można składać wnioski>>
 

- Myślę, będziemy chcieli te protokoły wdrażać w lutym w życie, ale trudno mi dzisiaj powiedzieć, od którego lutego - mówił. I zaapelował do wszystkich przedsiębiorców dotkniętych skutkami koronawirusa, by składali wnioski o pomoc państwa, "natomiast przestrzegali obostrzeń, bo one ratują wszystkim życie, zdrowie". - Poprzez Głównego Inspektora Sanitarnego, powiatowy sanepid, będziemy realizować kontrole i egzekwować przepisy wobec przedsiębiorców, którzy np. będą otwierać swoją działalność - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, apelując o przestrzeganie obowiązujących przepisów.