Zasadniczo nowe rozporządzenie z  26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii powiela rozwiązania zawarte w tym z  9 października 2020 r. z późniejszymi zmianami. Jak czytamy w uzasadnieniu utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Według danych na 26 października w Polsce odnotowano 16 687 zakażonych, a zmarło 580 osób. Od początku pandemii liczba zakażonych wynosi 941 tys., a a zmarłych 15 568. Mimo to rząd otwiera sklepy i punkty usługowe w galeriach handlowych, z wyjątkiem sal zabaw. Te nadal są zamknięte. Co więcej wszystko wskazuje, że zakupy będzie można też zrobić w niedzielę 6 grudnia - taką zmianę w ustawie o zakazie handlu zaproponował rząd. w. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m2 . Nadal będą obwiązywać tzw. godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–12.00), z wyjątkiem czwartku 24 grudnia. Tak ja obiecał Jarosław Gowin nie zostały zamknięte stoki, choć inna działalność rekreacyjna jest wciąż zakazana. Co ważne w zakładach pracy wprowadzono obowiązek noszenia maseczek >>

 

Hotele zamknięte, ale z wyjątkami dla pewnych gości

Według rozporządzenia zabronione jest prowadzenie usług hotelarskich w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Zgodnie z nim są to krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych. Rozporządzenie przewiduje jednak pewne wyjątki. Usługi hotelarskie są dostępne dla:

 • korzystających z nich  w ramach podróży służbowej lub związanej z działalnością zawodową
 • będących zawodnikami korzystającymi z tych usług w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego,
 • będących osobami wykonującymi zawód medyczny
 • będących pacjentami i ich opiekunami, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej.

Potwierdzeniem jest odpowiednio dokument wystawiony przez pracodawcę albo polski związek sportowy lub przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, bądź pisemne oświadczenie gościa. Jak pisaliśmy w Prawo.pl to oznacza, że na oświadczenie mogą przenocować osoby podróżujące w celach zawodowych, uczestnictwa w zawodach - nawet rodzinnym turnieju, czy korzystające z zabiegów medycznych. Jedyny problem, to jedzenie. Posiłki trzeba dostarczać do pokoi.

Jak działały restauracje, jak będą działać od soboty 24 października

Już od soboty 24 października w całej Polsce jest dozwolona jedynie sprzedaż jedzenia i picia w restauracjach, barach kawiarniach na wynos lub z dowozem. Teraz ten zakaz zostaje przedłużony do 27 grudnia, zatem będzie trwał prawie dwa miesiące. Tylko w takiej formie będzie można obsługiwać klientów ośrodków narciarskich. Zabronione jest także organizowanie wesel i przyjęć rodzinnych.

Warto przypomnieć, że od 17 października do 23 października zarówno w strefach czerwonych jak i żółtych lokale gastronomiczne mogły działać tylko od godziny 6.00 do godziny 21.00, klienci i obsługa musieli mieć zakryte usta i nos, a klienci zajmowali co drugi stolik, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Po godzinie 21 sprzedaż była prowadzona tylko na wynos. 

 


Siłownie wciąż zamknięte, choć rozporządzenie nie jest precyzyjne

Nadal - już od 17 października  -zawieszona została działalność basenów, aquaparków i siłowni przez przedsiębiorców, z wyłączeniem tych w podmiotach leczniczych przeznaczonych dla pacjentów oraz tych przeznaczonych dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego oraz zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, a także studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkołach. Dr Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego uważa, że za sprawą takiego zapisu siłownie, baseny, kluby i centra fitness mogą być otwarte, może korzystać z nich każda osoba chcąca uprawiać sport, choć pod pewnymi warunkami. Zajęcia muszą się odbywać być np. pod okiem trenera. Jak z kolei zauważa prof. Michał Romanowski, adwokat z kancelarii Romanowski i Wspólnicy, także zajęcia z fizjoterapeutą są dozwolone.

Czytaj również: Strava, Endomondo i trener pozwalają działać siłowniom >>

W handlu prawie bez zmian

Najważniejsza zmiana to otwarcie sklepów i punktów usługowych w galeriach handlowych. Ponadto tak jak dotychczas  na poczcie oraz placówkach handlowych oraz usługowych może przebywać:

 • 1 osoba na 10 m2 – w przypadku obiektów o powierzchni nie większej niż 100 m2 ,
 • 1 osoba na 15 m2 – w przypadku obiektów o powierzchni  większej niż 100 m2

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 12 można obsługiwać tylko seniorów w wieku powyżej 60 lat. Tyle, że przepisy obowiązującego rozporządzenia wyłączają godziny dla seniorów i limity osób przy kasach w sklepach, gdzie za kasą stoi właściciel. Co więcej godziny dla seniorów nie będą obowiązywały 24 grudnia. To z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w wigilię. Obiekty handlowe lub usługowe o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2 oraz placówki handlowe są obowiązane dokonywać, w godzinach ich otwarcia, co najmniej raz na godzinę, dezynfekcji stanowiska kasowego lub stanowiska obsługi, lub dystrybutora na stacji paliw płynnych

Czytaj również: W małych sklepach nie ma godzin dla seniorów i limitu klientów >>

Wydarzenia kulturalne wciąż zawieszone 

Wydarzenia kulturalne i kina – działalność zawieszona, z wyjątkiem działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia, nagrań fonograficznych 2 i audiowizualnych i wydarzeń transmitowanych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość – bez udziału publiczności

Jaka działalność jest...

zakazana:

 • Wesela, komunie i konsolacje – zakaz organizacji;
 • Dyskoteki i kluby nocne – działalność zawieszona;
 • Parki rozrywki, wesołe miasteczka, sale zabaw, pokoje zagadek i pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna kod PKD 93.29.B  – działalność zawieszona z wyjątkiem stoków narciarskich oraz wypożyczaniu sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego.
 • Sauny, łaźnie parowe, solaria, salony odchudzające, masażu itp. mająca na celu poprawę samopoczucia (kod PKD 96.09.Z)

ograniczona:

 • Targi i wydarzenia – zakazane w świecie rzeczywistym, dozwolone wyłączenie on-line;
 • Usługi hotelarskie - działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów. Gastronomia: wyłącznie działanie „na wynos” i „na dowóz”
 • Siłownie, kluby fitness i aquaparki – działalność zawieszona, z wyjątkiem pacjentów, zawodników i sportowców
 • Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe – możliwe wyłącznie bez udziału publiczności.

może być wykonywana w reżimie sanitarnym:

 • Sklepy - funkcjonowanie w reżimie sanitarnym
 • Salony fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu: funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.
 • Kasyna oraz obiekty działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety – 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.
 • Ośrodki narciarskie - działalność związana z obsługą stoków narciarskich oraz wypożyczaniem sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego.