Należący do Solvay Silica włocławski zakład, który wybudowano w pobliżu tamtejszego Anwilu, będzie produkował rocznie 85 tys. ton krzemionki wysokodyspersyjnej (HDS). To najbardziej zaawansowany rodzaj krzemionki tego typu; Solvay Silica jest jego wynalazcą. Według producenta HDS wzmacnia gumę opon i zmniejsza zużycia paliwa o 7 proc.

Otwarcie fabryki Solvay Silica we Włocławku odbyło się w środę z udziałem m.in. wiceministra środowiska Janusza Ostapiuka oraz ambasador Belgii w Polsce Colette Taquet (w Belgii mieści się siedziba Solvay Silica). Koszt inwestycji, która rozpoczęła się w maju 2013 r., wyniósł 75 mln euro.

„Właśnie z tej fabryki Solvay będzie dostarczać swoim klientom w Europie Środkowej i Wschodniej najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie produkcji opon, dzięki którym komunikacja samochodowa przestaje być tak dużym obciążeniem dla środowiska” – podkreśliła, cytowana w komunikacie Solvay, An Nuyttens, prezes Silica Global Business Unit. Dodała, że firma dysponuje innowacyjnymi rozwiązaniami, dzięki którym opony „zyskują większą wydajność i emitują mniej dwutlenku węgla”.

Zobacz: Solvay wybuduje na terenie włocławskiego Anwilu zakład za 75 mln euro 

Razem z otwartą fabryką we Włocławku międzynarodowa grupa chemiczna Solvay z siedzibą w Brukseli posiada w sumie 9 zakładów w Europie, a także w Ameryce Południowej i Ameryce Północnej oraz w Azji. W różnych częściach świata firma posiada cztery laboratoria badań i innowacji. Grupa zatrudnia łącznie ok. 26 tys. osób w 52 krajach. W 2014 r. jej sprzedaż netto wyniosła 10,2 mld euro.

Solvay informował wcześniej, że o wyborze lokalizacji nowej fabryki zdecydowało położenie włocławskiego zakładu w centralnej Polsce, blisko głównych węzłów energetycznych oraz nowej autostrady Warszawa-Gdańsk, stwarzające „korzyści logistyczne" dla klientów z Europy Wschodniej i Rosji.

Zakład Solvay Silica we Włocławku znajduje się na terenie objętym Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Położony jest w sąsiedztwie kompleksu przemysłowego spółki Anwil z grupy PKN Orlen, jednego z największych podmiotów branży rafineryjno-petrochemicznej w Europie.

Anwil to spółka branży chemicznej, która jako jedyna w Polsce wytwarza suspensyjny polichlorek winylu, wykorzystywany m.in. do produkcji granulatów, profili budowlanych, rur wodociągowych i kanalizacyjnych, a nawet drobnego sprzętu medycznego. Jest też producentem nawozów azotowych - saletry amonowej i saletrzaku. (PAP)