Jak poinformował Anwil, produkty wytwarzane we Włocławku przeznaczone będą dla odbiorców w Polsce, a także w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w Rosji.

We włocławskim zakładzie, którego budowa ma zakończyć się w trzecim kw. 2014 r., Solvay będzie wytwarzał krzemionkę wysokodyspersyjną (wysokorozdrobnioną - PAP), służącą do produkcji opon energooszczędnych.

„Cieszę się, że tak rozpoznawalny partner jakim jest Solvay zdecydował się na biznesowe sąsiedztwo i współpracę właśnie z Anwilem. (...) Jesteśmy bardzo zmotywowani aby tereny wokół Anwilu stały się synonimem centrum stymulującego rozwój biznesu w tej części kraju” - powiedział cytowany w komunikacie Anwilu prezes spółki Krzysztof Wasielewski.

Anwil przypomniał, że budowa zakładu Solvaya - nowoczesnej instalacji połączonej z infrastrukturą włocławskiej spółki - to kolejna, znacząca inwestycja realizowana tam przez największe podmioty branży chemicznej w ciągu ostatnich kilku lat. Wśród podmiotów tych Anwil wymienił m.in.: PKN Orlen, który wybudował we Włocławku wytwórnię kwasu tereftalowego PTA oraz rozpoczął budowę elektrociepłowni gazowo-parowej, a także spółki Indorama - produkcja tworzywa PET oraz ACP - dystrybutor gazów technicznych.

Solvay to międzynarodowy koncern chemiczny z siedzibą w Brukseli (Belgia), działający w ponad 50 krajach.

Anwil jest spółką z grupy kapitałowej PKN Orlen, wchodzącą w skład Wielkiej Syntezy Chemicznej. PKN Orlen posiada 100 proc. udziałów w Anwilu.

Anwil jako jedyny podmiot w Polsce produkuje suspensyjny polichlorek winylu, wykorzystywany m.in. do produkcji granulatów, profili budowlanych, rur wodociągowych i kanalizacyjnych, a nawet drobnego sprzętu medycznego. Spółka jest też producentem nawozów azotowych - saletry amonowej i saletrzaku.