Jeżeli już wcześniej rozliczano najem na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, to działania wynajmującego są ograniczone. Podatnik, który zdecyduje się na rozliczenie ryczałtowe, stosuje wybrane zasady do całości swoich przychodów z najmu, nie może natomiast różnicować zasad opodatkowania w zależności od tego, jakie przychody i znajmu której nieruchomości pochodzą.

Niezbędnika przedsiębiorcy i podatnika

Rozliczający się ryczałtem może zatem zrezygnować z formy opodatkowania i stosować do wszystkich nieruchomości zasady ogólne (skalę podatkową 18 lub 32%) albo korzystać nadal z rozliczenia stosowanego dotychczas.

Rezygnacja następuje na początku kolejnego roku do 20 stycznia w formie pisemnego zawiadomienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Odpowiednio, jeżeli podatnik dotychczas stosuje zasady ogólne , to najem kolejnej nieruchomości może być rozliczany wyłącznie według skali. Jeżeli podatnik chciałby uciec od progu 32%, musiałby podjąć decyzję o wyborze formy ryczałtowej i stosowaniu ryczałtu w odniesieniu do wszystkich posiadanych nieruchomości.

Wyjątek stanowi rozliczenie najmu w ramach działalności gospodarczej. Może się zdarzyć, że podatnik wynajmujący prywatnie lokal zakłada działalność i wynajmie składnik majątku firmy. W takim wypadku można zastosować dwie różne formy rozliczenia przychodów np. przychody z firmy, w tym z wynajmowanego środka trwałego rozlicza on na zasadach ogólnych, natomiast prywatny najem lokalu – ryczałtem.

Obecnie wynajmuję osobom prywatnym lokal mieszkalny, chcę przejść na ryczałt, bo zacznę wynajmować kolejny, biurowy. Kiedy mogę tego dokonać?

Decyzję może podjąć Pan od przyszłego roku. Rozliczenie na zasadach ryczałtu wymaga zgłoszenia – do 20 stycznia roku podatkowego. Nie ma natomiast możliwości przejść na zasady ryczałtowe w trakcie roku. Do grudnia 2010 r. stosuje Pan zatem zasady ogólne, następnie dokona Pan zgłoszenia o wyborze ryczałtu i od 2011 r. zacznie Pan stosować ryczałt.

Piotr Szulczewski, analityk Bankier.pl