Ustawa z 20 lipca 2018 roku o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania jest dobrze oceniania przez ekspertów. Zwracają uwagą jedynie na niebezpieczeństwo zaniżania dochodów w celu skorzystania z dopłat lub problem z opłaceniem czynszy po ich ustaniu. Generalnie nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. są oceniane dobrze, choć nie ma pewności, że będzie wysyp inwestycji z możliwością uzyskania dopłaty do czynszu:

Czytaj też:  Kto i jak może dostać dopłaty do czynszu >>


Wsparcie dla najmu

- Powodzenie dopłat do najmu mieszkań będzie zależało od liczby inwestycji, zgłaszanych do programu - uważa Jarosław Jędrzyński, ekspert RynekPierwotny.pl  Dopłaty mogą bowiem zostać udzielone, jeżeli w związku z inwestycją mieszkaniową została zawarta umowa między inwestorem ją realizującą a gminą. - Na pewno spowodują rozwój rynku najmu. Ustawodawca zasygnalizował rynkowi intencję wspierania przez państwo wyłącznie mieszkaniowego najmu, po latach subsydiowania własności  - podał Jędrzyński. - Dzięki temu już dziś widać pierwsze rozwojowe efekty mieszkaniowego wynajmu instytucjonalnego, który do tej pory w kraju zaledwie raczkował, a teraz najprawdopodobniej mocniej przyspieszy  - podsumował Jędrzyński.

 

 

 

Pomoc dla rodzin

Przede wszystkim jednak eksperci wskazują, że w ostatecznej wersji została w istotnym stopniu poprawiona, a jej zapisy zmienione na korzyść najemców. Chodzi głównie o przedłużenie czasu dopłat i wyeliminowanie pomysłu okresowego zmniejszania kwot. Dopłaty będzie można otrzymywać przez 15 lat, a nie jak pierwotnie planowął rząd, przez 9. Zdaniem Michała Cebuli, dyrektora generalnego HRE Think Tank nowe przepisy poprawią pozycję wielu rodzin, dla których wysoki wkład własny, wymagany do uzyskania kredytu na mieszkanie, jest barierą nie do pokonania. - Najem jest dla nich najlepszą lub jedyną alternatywą - tłumaczy cebula. Jego zdnaiem z kolei bardzo dobry pomysłem jest umożliwienie gminom podejmowanie części decyzji dotyczących przyznawania dopłat -  przypomniał ekspert.

 

Uwaga na zaniżających dochód

Maciej Górka, dyrektor do spraw rozwoju w e-bazanieruchomosci.pl,  już podczas prac nad projektem zwracał  uwagę na pewne jego mankamenty. Jego zdaniem  czynsze w nowych mieszkaniach  są zawsze wyższe niż w tych starszych.  Dlatego w momencie ustania opłat - co może nastąpić po 15 latach - mogą pojawić się kłopoty. Ustawodawca zakłada jednak, że przez lata sytuacja majątkowa najemców będzie się poprawiać. Eksperci zwracają też uwagę na niebezpieczeństwo zaniżania dochodów przez osoby, które będą chciały skorzystać z pomocy państwa.