Głównym tematem rozmów wiceministra środowiska Pawła Sałka ze szwedzką wiceminister ds. polityki klimatycznej Evą Svedling był rozwój polsko-szwedzkiej współpracy w zakresie ochrony klimatu. Rozmowy odbyły się 31 października 2016 r. w Ministerstwie Środowiska.

Polska popiera porozumienie paryskie i cele, które z niego wynikają. Nowa umowa klimatyczna pozwala bowiem na ograniczenie dalszego ocieplania się klimatu, przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwości gospodarczych poszczególnych krajów, w tym Polski - zaznaczył wiceminister Sałek.

- Cała europejska polityka klimatyczna powinna być prowadzona w duchu Porozumienia paryskiego, które gwarantuje wszystkim jego uczestnikom swobodę w zakresie walki ze zmianami klimatu – zaznaczył.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo ochrony środowiska. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


Resort środowiska wskazuje, że wiceminister Sałek zwrócił także uwagę, że polskim pomysłem jest włączenie lasów do łagodzenia skutków zmian klimatycznych. Pomysł ten dotyczy właściwego prowadzenia inżynierii ekologicznej, tak by stymulować procesy związane z pochłanianiem dwutlenku węgla przez lasy i chronić bioróżnorodność.

- Musimy jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie ograniczyć zmiany klimatyczne oraz koncentrację CO2 w atmosferze. Możemy tego dokonać na dwa sposoby – poprzez redukcję emisji dzięki nowym technologiom, ale także poprzez pochłanianie gazów cieplarnianych przez lasy. Widzimy perspektywy do rozwoju polsko-szwedzkiej współpracy w tym zakresie – powiedział wiceminister Sałek.