Na środowej sesji radni jednogłośnie uchwali regulamin, który określa warunki przyznania dotacji na modernizację systemu ogrzewania w budynkach mieszkalnych. Z dotacji będą mogli skorzystać właściciele domów jednorodzinnych, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Pieniądze mają być przeznaczone na wymianę starych kotłów i pieców opalanych węglem, montaż w to miejsce ogrzewania gazowego czy pompy ciepła albo podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Olsztyński samorząd zarezerwował na dofinansowanie takich inwestycji 360 tys. zł.

Zdaniem prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza możliwością uzyskania dotacji na wymianę pieców węglowych są zainteresowane zarówno osoby fizyczne, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Dlatego - jak zapewniał - program będzie rozszerzany w kolejnych latach.

"Świadomość naszych mieszkańców, związana z dbaniem o środowisko, w tym o jakość powietrza, którym oddychamy, rośnie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom olsztynian, proponujemy pomoc w realizacji tych zamierzeń" - mówił.

Miejskie dotacje mają pomóc w zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń pochodzących ze spalania paliw stałych, głównie węgla w budynkach mieszkalnych w Olsztynie. Wysokość dofinansowania będzie ustalana indywidualnie, ale nie może przekroczyć 50 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych projektu.

Nabór wniosków o dotacje rozpocznie się prawdopodobnie w marcu i będzie prowadzony w trybie konkursowym. Wsparcie otrzymają te projekty, które przyniosą największą redukcję emisji pyłu PM10.

To kolejne działanie mające służyć walce ze smogiem, podejmowane przez władze Olsztyna w ramach programu ograniczenia niskiej emisji. Miasto inwestuje też w ekologiczny transport zbiorowy, remonty ulic czy tworzenie tzw. zielonych miejsc.

Od stycznia na niemal wszystkich olsztyńskich osiedlach działa 25 detektorów do pomiaru stężenia szkodliwych pyłów, dzięki czemu mieszkańcy mogą na bieżąco sprawdzać przez internet jakość powietrza w swojej okolicy. Urządzenia mierzą stężenie pyłów PM2,5 i PM10. Wskazują także wilgotność i temperaturę oraz ciśnienie atmosferyczne, czyli czynniki mogące wpływać na tworzenie się smogu.

W mobilne urządzenia do pomiarów zanieczyszczenia powietrza została też wyposażona olsztyńska straż miejska.(PAP)