Nowelizacja ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej ma dotyczyć nie tylko usług internetowych urzędów i portali publicznych, ale nawet banków oraz sklepów internetowych.

Publiczna aplikacja mobilna

Ministerstwo Cyfryzacji podkreślało, że nowe rozwiązania mają pomóc w przejściu z "Polski papierowej do Polski cyfrowej". Ma to nastąpić m.in. poprzez wprowadzenie tzw. publicznej aplikacji mobilnej. Każdy użytkownik będzie mógł ją ściągać na smartfona.


Aplikacja ma też zastąpić różnego rodzaju dokumenty, takie jak np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacje, dowód rejestracyjny. Korzystanie z niej będzie dobrowolne i bezpłatne.

Nie tylko państwo ale też banki

Dystrybucją identyfikacji elektronicznej może się zająć państwo, ale też inne podmioty komercyjne np. banki. Ustawa zakłada, utworzenie federacyjnego modelu cyfrowej tożsamości, po to, by lawinowo zwiększyć liczbę użytkowników korzystających z e-administracji i e-biznesu.

Obecnie funkcjonuje w Polsce tzw. profil zaufany, który może też być tzw. podpisem cyfrowym. Jednak korzysta z niego tylko 1,7 mln osób.

System do 2020 r.

Ustawodawca zakłada, że system elektronicznej identyfikacji danych powinien być gotowy do 2020 roku. Na jego budowę rząd przeznaczył 5 mln zł, a na utrzymanie będzie wydatkowane 8 mln zł, co roku.

Nowa regulacja uchyla obowiązującą obecnie ustawę o podpisie elektronicznym. Zdecydowana większość zapisów ustawy wejdzie w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia ustawy.