Od wielu dni wszyscy z uwagą obserwujemy podwyższone stany wód w niektórych polskich rzekach i związane z tym ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej odnośnie możliwości lokalnego przekroczenia alarmowych stanów wód na rzekach.

Andrzej Kraszewski, minister środowiska, sprawdzał  w trakcie przelotu jak kształtuje się sytuacja hydrologiczna w zlewni górnej Wisły. Trasa przelotu objęła m.in. województwa mazowieckie, œwiętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie. Minister sprawdzał miejscowości wrażliwe na wzrosty stanów wód, tj.: Dęblin, Zawichost, Sandomierz, Tarnobrzeg, Połaniec (elektrownia), Szczucin, Nowy Korczyn, Opatowiec, Koszyce, Nowe Brzesko, Niepołomice, Kraków, a także Zbiornik Dobczyce, Zbiornik Rożnów, dolinę rzeki Wisłoki i dolinę rzeki San.

Minister Kraszewski oceniał m.in. wynik działań związanych z oczyszczaniem międzywala rzek prowadzonych na zlecenie ministra œśrodowiska od zeszłego roku m.in. przez Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej. Z obszarów szczególnego zagrożenia powodziowego na rzekach administrowanych przez Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej w kraju zostało usuniętych blisko 54 tys. drzew oraz 565 ha zakrzaczeń. W tym RZGW w Krakowie wycięło ponad 12,7 tys. drzew oraz 180 ha krzaków. W roku 2011 na terenie woj. małopolskiego do tej pory usunięto ponad 2 tys. drzew oraz 75 ha zakrzaczeń.

Minister Kraszewski komentujšc sytuację po przelocie:

- Oblot tych terenów – szczególnie wrażliwych na zagrożenia hydrologiczne - pozwala na realny ogląd sytuacji i oceny ryzyka powodziowego. Usuwanie drzew i krzewów z terenów bezpośredniego zagrożenia powodzią jest obecnie jednym z priorytetowych zadań resortu œśrodowiska. Dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej na bieżąco inwentaryzują miejsca, które potencjalnie stwarzają zagrożenie dla terenów przylegających do wód i działają. Utrzymywanie czystej przestrzeni pomiędzy wałami zwiększa bezpieczeństwo dla ludzi – jeśli pojawi się woda – będzie mogła łagodniej przepłynąć.

Przelot Ministra ŒŚrodowiska nad terenami wrażliwymi na wzrosty stanów wód wiązał się również z działaniami związanymi z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym w kontekście prac prowadzonych nad implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/60/WE z 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim i związanej z tym nowelizacji Prawa Wodnego. Zgodnie z tą dyrektywą oraz nowelizacją ustawy Prawo wodne sporządzone zostaną dokumenty planistyczne, które wpłyną długofalowo na podwyższenie ochrony przeciwpowodziowej: wstępna ocena ryzyka powodziowego (do końca 2011 r.), mapy zagrożenia powodziowego, mapy ryzyka powodziowego (do 2013 r.) i plany zarzšdzania ryzykiem powodziowym – do 2015 r.

Celem tych działań ma być zdecydowane ograniczenie strat powodziowych oraz zniwelowanie zagrożenia powodziowego. Działania takie, nakierowane na ochronę obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi przed intensywnym zagospodarowywaniem, określane są działaniami nietechnicznymi. Jest to niezwykle ważne podejście do zagadnienia ochrony przeciwpowodziowej. Nowelizacja ustawy Prawo wodne przewiduje ważną zmianę w zakresie planowania przestrzennego poprzez wprowadzenie obligatoryjnego terminu 18 miesięcy na uwzględnienie granic terenów zagrożonych powodzią w planach zagospodarowania przestrzennego województw, studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

W związku z tymi działaniami prowadzone są także prace związane z realizacją projektu „Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami”. Będzie to kompleksowy, zintegrowany system informatyczny opracowany w celu skutecznego powiadamiania i ostrzegania właściwych instytucji i ludności o zagrożeniach. W ramach projektu zostanie opracowana wstępna ocena ryzyka powodziowego oraz mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego. Projekt realizowany jest w konsorcjum Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Instytutu Łączności oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.