Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka poinformowała, że gwarancje będą udzielane do 31 grudnia 2020 r. i mogą zabezpieczać kredyty udzielane od 1 marca 2020 r. Fundusz przeznaczony jest dla średnich i dużych firm, bez względu na branżę. Realna pomoc dzięki gwarancjom z FGP sięgnie 100 mld zł.

Czytaj w LEX: Tarcza antykryzysowa – zasady i ocena rozwiązań dla przedsiębiorców >

W ramach funduszu przedsiębiorcy będą mogli uzyskać gwarancje w bankach kredytujących, zarówno komercyjnych, jak i spółdzielczych, które podpisały z Bankiem Gospodarstwa Krajowego odpowiednie umowy o współpracy. Przedsiębiorca może uzyskać zabezpieczenie kredytu na okres do 27 miesięcy, ale nie dłużej niż sam okres trwania kredytu przedłużony o trzy miesiące. Daszyńska-Muzyczka poinformowała, że gwarancja może odnosić się zarówno do kredytów nowo udzielonych, jak i odnawianych kredytów w rachunku bieżącym i linii kredytowych.

Gwarancja może pokryć do 80 proc. wartości kredytu, a maksymalna jego wartość nie może przekroczyć 250 mln zł. Prezes BGK wyjaśniła, że minimalna wartość samej gwarancji to 3,5 mln zł, a maksymalna może sięgnąć 200 mln zł.

Zobacz procedurę w LEX: Przyznanie przedsiębiorcom zatrudniającym pracowników dofinansowania części kosztów związanych z pracownikami w związku z pandemią koronawirusa >

Prezes banku podkreśliła, że Fundusz Gwarancji Płynnościowych jest pierwszym w Polsce programem pomocy zatwierdzonym przez Komisję Europejską na bazie dokumentu "Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19".

Z gwarancji będą mogły skorzystać firmy, które na koniec 2019 r. nie znajdowały się w trudnej sytuacji, a na 1 lutego tego roku nie miały zaległości w urzędach skarbowych, w ZUS czy KRUS, ani w banku, który im kredytu udzielił.

Czytaj też: Koronawirus a prawo – wszystko co musisz wiedzieć >