Pytanie:
Pytanie dotyczy opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości po podziale. W trakcie postępowania administracyjnego strona, dla której ustalano opłatę złożyła wniosek o uwzględnienie art. 147 u.g.n. i rozłożenie opłaty na raty na 10 lat bez uzasadnienia wniosku. Czy organ ma ustawy obowiązek w każdej sytuacji rozkładać opłatę na raty?

Czy może odmówić rozłożenia?

Burmistrz będzie musiał wypłacić odszkodowanie za grunt przejęty z mocy prawa pod drogę w tym samym podziale (negocjacje bez ugody).

Odpowiedź:
Decyzja o rozłożeniu opłaty adiacenckiej na raty ma charakter uznaniowy. Organ nie ma ustawowego obowiązku rozkładania na raty należności. Wniosek o rozłożenie na raty winien być przez zainteresowanego należycie uzasadniony.

Uzasadnienie:
Stosownie do art. 147 ust. 1 w zw. z art. 98a ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.) - dalej u.g.n., opłata adiacencka może być, na wniosek właściciela nieruchomości, rozłożona na raty roczne płatne w okresie do 10 lat. Warunki rozłożenia na raty określa się w decyzji o ustaleniu opłaty.

Z powyższego wynika, iż rozłożenie na raty może nastąpić na wniosek właściciela nieruchomości. Podmiot zainteresowany skorzystaniem z tej możliwości winien zatem złożyć stosowny wniosek (przed wydaniem decyzji ostatecznej w sprawie), który powinien należycie uzasadnić, a co najmniej wskazać wszelkie okoliczności istotne dla oceny zasadności tego wniosku, w szczególności dotyczące sytuacji finansowej wnioskodawcy i jego możliwości płatniczych. Organ administracji w decyzji wydanej na skutek tego wniosku winien odnieść się do okoliczności podniesionych przez stronę, wskazując, czy, w jakim zakresie oraz z jakich powodów zostały one uwzględnione bądź nieuwzględnione przy wydaniu rozstrzygnięcia (art. 107 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) – dalej k.p.a.). Decyzja o rozłożeniu opłaty na raty ma zatem charakter uznaniowy – por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 12 lutego 2008 r., III SA/Po 893/07, LEX nr 575779. Organ nie ma więc ustawowego obowiązku rozkładania na raty należności. 

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami