Pytanie:
Firma zamierza wprowadzać ścieki przemysłowe do kanalizacji innego posiadacza. Czy jest możliwe uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego przed wybudowaniem instalacji dla takiego rozwiązania?

Odpowiedź:

Pytanie jest skrótowe, co utrudnia przygotowanie jednoznacznego stanowiska. Przypuszczalnie zainteresowany ma na myśli uzyskanie specyficznego pozwolenia wodnoprawnego w trybie art. 122 ust. 1 pkt. 11 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 469) - dalej pr. wod., zezwalającego na wprowadzanie ścieków przemysłowych obciążonych substancjami szczególnie szkodliwymi dla środowiska wodnego do cudzych urządzeń kanalizacyjnych.

Ponadto nie wiadomo, czy chodzi tu o sytuację, kiedy nie zrealizowano jeszcze „własnego” przyłącza do istniejącego już systemu kanalizacyjnego stanowiącego własność innego podmiotu, czy o przypadek, kiedy nie wybudowano jeszcze kanalizacji mającej przyjmować te ścieki.

W tym drugim przypadku można mieć wątpliwości proceduralne co do prowadzenia przedmiotowego postępowania, gdyż stosownie z art. 131 ust. 3 pr. wod. do wniosku o wydanie omawianego pozwolenia, oprócz innych standardowo wymaganych dokumentów, konieczna będzie zgoda właściciela urządzeń kanalizacyjnych, do których będą wprowadzane tego rodzaju ścieki.

Dokument taki jest bowiem oficjalnym potwierdzeniem, że właściciel tego systemu zgadza się na przyjmowanie ścieków przemysłowych zawierających określone rodzaje zanieczyszczeń z listy wyspecyfikowanej w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2005 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego (Dz. U. Nr 233, poz. 1988, z późn. zm.) - dalej r.s.s.p.w.

Trudno zatem prowadzić tego rodzaju postępowanie w sytuacji, kiedy kanalizacja mająca przyjmować te ścieki jeszcze nie istnieje. Dlatego też przypuszczam, że jest to jednak przypadek dotyczący niezrealizowanego „własnego" przyłącza do kanalizacji innego podmiotu.

Więcje informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów


Wydaje się, że w tej sytuacji może być prowadzone postępowanie związane z wydaniem przedmiotowego pozwolenia, przy czym jego udzielenie może być obciążone pewnym ryzykiem dla wnioskodawcy.

Należy bowiem zauważyć, że zgodnie z art. 127 ust. 1 pkt 3a pr. wod., tego rodzaju specyficzne pozwolenie wodnoprawne jest wydawane maksymalnie na 4 lata.

Zatem, jeżeli zakład nie zrealizuje niezbędnej instalacji przyłączeniowej do cudzej kanalizacji i w czasie dwóch lat nie rozpocznie wykonywania uprawnień nadanych mu tym pozwoleniem, to mogą zaistnieć przesłanki do wszczęcia postępowania o ograniczenie bądź cofnięcie mu tego pozwolenia w trybie art. 136 ust. 1 pkt 5 pr. wod.