Pytanie
Prowadzę działalność gospodarczą przy czym siedzibę zarejestrowałam w mieszkaniu prywatnym. Działalność rozliczam prowadząc KPiR (opodatkowanie liniowe) ale już od około 2 lat nie uwzględniam kosztów lokalowych związanych z siedzibą (nie wprowadziłam lokalu do ŚT). Sprzedaż opodatkowana jest 23% stawka VAT Obawiam się skutków projektowanych zmian dotyczących zbycia majątku prywatnego. Mianowicie wydaje się że samo zarejestrowanie lokalu w mieszkaniu prywatnym może powodować skutki w postaci opodatkowania przychodu ze zbycia nieruchomości jako wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto ostatnio poszerzyłam działalność gospodarczą o wynajem letniskowy (usługi krótkoterminowego zakwaterowania – 8% VAT). W tym celu poniosłam koszty remontu domku (domek nie jest wykazany w ewidencji ŚT). W związku z nadchodzącymi zmianami rozważam wycofanie krótkoterminowego najmu z dział gosp. do źródła przychodów - najem prywatny. Byłaby to druga nieruchomość (jedno mieszkanie całoroczne wynajmuję już na cele mieszkaniowe – sprzedaż zwolniona). Obecnie cały VAT naliczony związany ze sprzedażą opodatkowaną (stawka 23 i 8%) rozliczam z podatkiem VAT należnym z tej sprzedaży. Każdą sprzedaż także tę zwolnioną wykazuję w deklaracji.
Czy ewentualne przeniesienie wynajmu krótkoterminowego do innego niż działalność gospodarcza źródła przychodów (tj. podatkowo -najem prywatny) zmieni cokolwiek w rozliczeniach VAT (VAT naliczony z najmu krótkoterminowego mógłby być rozliczany wyłącznie z VAT należnym od analogicznej sprzedaży)?
Wydaje mi się że powinno być to bez znaczenia gdyż ustawa VAT nie identyfikuje różnych obszarów rozliczeń z czego także wynika że całą sprzedaż niezależnie od źródła przychodu (w ustawie PIT) wykazuję w deklaracji VAT-7. Ważne jedynie aby zakupy były związane ze sprzedażą opodatkowaną.